Odśwież swoje mieszkanie na Święta!

Przez ostatnie kilka tygodni każdego roku wiele osób jest pochłoniętych organizacją Świąt. Niekiedy oznacza to tylko przygotowanie uroczystej kolacji wigilijnej, ale znacznie częściej łączy się również z przedświąteczną gorączką zakupów, telefonów, zaproszeń oraz gruntownym porządkowaniem i odświeżaniem mieszkania czy domu.

Jeżeli świąteczne przygotowania zaplanuje się sensownie nieco wcześniej, w ramach takich porządków można pokusić się nawet o miniremont. Zdecydowanie nie poleca się jednak robienia w tym okresie generalnych remontów, które - nawet najstaranniej zaplanowane - mogą w tym „gorącym okresie” przyprawić o ból głowy z powodu wszelkich nieprzewidzianych problemów i opóźnień. Warto natomiast nieco odświeżyć przed Świętami mieszkanie i postarać się o znakomity efekt, który można osiągnąć całkiem niewielkim nakładem czasu i pieniędzy. Podpowiadamy, jak to zrobić…

Malowanie mieszkania – przemyślany wybór farb

Farby nadają się znakomicie do szybkiej zmiany i odświeżenia wnętrza, ale ich wybór powinien być przemyślany. Kiedy zostaje niewiele czasu do Świąt, świetnie sprawdzają się przede wszystkim farby jednowarstwowe – zaoszczędzają mnóstwo czasu potrzebnego na wysychanie ściany i ewentualne szlifowanie kolejnych warstw.

Decydując się na kupno gotowej farby, ma się zazwyczaj dostęp w sklepach budowalnych do jej próbki. Warto w takiej sytuacji zawsze zerknąć i porównać odcienie bieli oferowane przez poszczególnych producentów farb. Jeżeli siła krycia bieli jest zadowalająca, to w przypadku pozostałych kolorów danej marki też tak jest. Jedną z lepszych białych, jednowarstwowych emulsji oferuje aktualnie Leroy Merlin wraz ze swoją marką Luxens (www.leroymerlin.pl/farby/farby-do-scian-i-sufitow,a740.html).

Decydując się nie tylko na odświeżenie mieszkania, ale również na inny niż dotychczas kolor ścian, należy wziąć pod uwagę fakt, że nawet najlepiej kryjąca farba nie pozwala na błyskawiczną zmianę z bardzo ciemnego odcienia na bardzo jasny kolor. Taką rewolucję raczej warto nieco odłożyć w czasie, ponieważ ściana w tej sytuacji z pewnością będzie wymagała kilkukrotnego malowania.

Tapeta to też sposób na odświeżenie mieszkania

Sposób wymagający większej (niż malowanie mieszkania) precyzji, zwłaszcza w przypadku skomplikowanego nadruku na tapecie, no i miejsca, ze względu konieczność rozkładania długich połaci tapety, ale jednocześnie efekt odświeżonej ściany uzyskuje się błyskawicznie i pomieszczenie w zasadzie jest gotowe do użytku natychmiast po nałożeniu tapety.

Jedynym mankamentem w przypadku przedświątecznego remontu i tego sposobu na „lifting” mieszkania może być stopień skomplikowania wzoru na danej tapecie, co przysparza niekiedy problemów przy jej przycinaniu i dopasowywaniu. Jeżeli ktoś pierwszy raz próbuje swoich sił z tego typu dekoracją ścienną, należałoby wybrać tapetę jednobarwną lub o wzorze niewymagającym dokładnego pasowania.

A może naklejki lub szablony do ozdabiania ścian?

To świetna i szybka metoda „odmłodzenia” ścian w całym mieszkaniu - do wykorzystania na kilka sposobów…

Ozdoba przykuwająca uwagę

Pierwszy z nich to umieszczenie wybranego wzoru na jednobarwnej, odpowiednio przygotowanej ścianie. Powinna ona być czysta, bez plam i przebarwień na aktualnym kolorze, w przeciwnym wypadku coś, co ma stanowić główną ozdobę, może przyciągać wzrok również do ewentualnych mankamentów ściany: wgnieceń, odprysków, plam etc.

Łatka maskująca niedoskonałości

Drugi sposób wykorzystania naklejek jest poniekąd związany z pierwszym. Jeżeli czasu jest naprawdę niewiele, a trzeba ukryć nieatrakcyjne miejsce na ścianie – tymczasowe naklejenie tam motywu zdobiącego jest dobrym wyjściem z sytuacji i szybkim, choć prowizorycznym, sposobem na osiągniecie celu - z jednym wszakże zastrzeżeniem: naklejka musi znajdować się dokładnie na tym fragmencie ściany, który ma być przykryty.

Pomysł do małych wnętrz

Bożonarodzeniowe dekoracje wyglądają pięknie, ale zazwyczaj wymagają sporej ilości miejsca. Na szczęście, teraz dysponując nawet bardzo małą przestrzenią, nie trzeba wcale rezygnować z pięknej i dużej choinki, która może znaleźć swoje miejsce… na ścianie. Jeżeli ktoś ma talent plastyczny (lub odwagę w przypadku jego braku), można odświeżyć wnętrze, malując własnoręcznie taki motyw. Jeżeli dodatkowo ścianę będącą tłem choinki pomaluje się na jakiś odważny kolor – efekt będzie wyjątkowy!  Zwykłe farby emulsyjne nadają się do tego idealnie. Ci mniej odważni i nieobdarzeni talentem do malowania mogą skorzystać z gotowych naklejek (które po Świętach daje się stosunkowo łatwo usunąć ze ściany bez większych szkód) lub – lepiej – z szablonów malarskich ze świątecznym motywem.

 

Artykuł sponsorowany

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.