Jak wybrać najlepszą rozłupywarkę do drewna? Która jest najlepsza?

Zakup łuparki do drewna to poważna decyzja. W grę wchodzą duże pieniądze, a źle dobrany sprzęt może spowodować jego szybkie zużycie. Bezpieczeństwo to kolejna ważna kwestia, której nie należy pomijać, ale to nie rozwiązuje wszystkich problemów. Jak kupić rozłupywarkę?

Rodzaje łuparek

Łuparki do drewna można podzielić na trzy rodzaje w zależności od źródła energii wymaganej do rozłupywania kłód. Oto główne cechy wszystkich typów łuparek do drewna.

 • Łuparka spalinowa: Ten silnik jest trudny do utrzymania, wymaga częstej konserwacji i może być głośny. Jednakże, jeśli jest wysokiej jakości, jest trwały i może wytrzymać niewłaściwe użytkowanie. Wysoki poziom hałasu jest kolejnym problemem, który może być spowodowany przez silniki spalinowe.
 • Łuparka elektryczna jest zazwyczaj słabsza od tej z silnikiem benzynowym i bardziej delikatna. Łatwo jest uszkodzić silnik, nawet przy zastosowaniu wszystkich zabezpieczeń. Mocna elektryczna rozłupywarka poradzi sobie z twardym drewnem i wymaga bardzo niewielkiej konserwacji. Jest też stosunkowo cicha.
 • Łuparka hydrauliczna - Pozwala na cięcie największych kłód. Jest jednak dość skomplikowana i często nie ma możliwości jej naprawy. Choć jest powolna, do zalet należy zaliczyć jej ogromną wytrzymałość i dużą moc. Rozłupywarka ta jest w stanie bez problemu poradzić sobie z największymi kawałkami twardego drewna, ale często jest zbyt droga.

To tylko niewielka część historii. Aby w pełni zrozumieć rozłupywarki, musisz wiedzieć więcej.

 • Najczęściej rozłupywarki spalinowe i elektryczne są rozłupywarkami ślimakowymi. Ich ostrza wkręcają się w drewno, powodując jego rozszczepienie w pożądanym kierunku.
 • Łuparki hydrauliczne można opisać jako specjalne prasy hydrauliczne, które wywierają nacisk na końce i rozdzielają belę poprzez zwiększenie wytrzymałości włókien drzewnych.
 • Łuparki pionowe mogą być używane do cięcia dłuższych odcinków, co pozwala na stosowanie dłuższych bali. Łuparki poziome są pod tym względem mniej wydajne, ale wszystko zależy od modelu. 

łuparka hydrauliczna do drewna

Na jakie parametry warto zwracać uwagę, a jakie można pominąć?

Zazwyczaj przy wyborze splittera chodzi o porównanie wielu parametrów. Okazuje się, że nie wszystkie parametry są tak samo ważne. Niektóre dane techniczne nie są w ogóle ważne. Dlatego warto zrozumieć, co jest ważne, a co nie.

 • Prędkość obrotowa jest mierzona na pusto. Nie jest więc powtarzalna w warunkach pracy i nie ma większej wartości. Podobnie jest z mocą znamionową. Służy ona do wskazania trwałości silnika. Większa moc znamionowa oznacza, że silnik jest bardziej wytrzymały i będzie w stanie rozłupać twardsze drewno. W praktyce jednak wiele zależy od zastosowanego świdra.
 • Napięcie zasilania - dotyczy to tylko łuparek zasilanych elektrycznie. Jest ono jednak ważne. Silnik trójfazowy daje większą moc, ale nie zawsze jest możliwość zastosowania odpowiedniego gniazdka. Moc akustyczna (emisja hałasu)- Sama rozłupywarka, mimo że jest dość cicha (w elektrycznych jest to 80 dB), to jednak powoduje rozłupywanie drewna z charakterystycznym trzaskiem. Przy dłuższym użytkowaniu mogą się przydać nauszniki przeciwhałasowe. Poziom emisji hałasu tego urządzenia jest jednak drugorzędny w stosunku do jego cichości.
 • Maksymalne wymiary rozłupywanej kłody to zarówno jej grubość jak i długość. Rozłupywarka jest przeznaczona do cięcia największych kawałków, więc maksymalne wymiary rozłupywanej kłody to 25x30 cm. Utrudni to cięcie dużych kawałków. Nie trzeba od razu rozłupywać kłód o długości metra. Warto jednak zwrócić uwagę na rzeczywiste wymiary drzewa po zakończeniu procesu. Pozwoli to uniknąć dodatkowej pracy z siekierą i piłą.
 • Choć może się to wydawać drobnostką, długość kabla ma znaczenie. Jednak lepiej jest mieć większy zasięg bez użycia przedłużacza. Dotyczy to tylko rozłupywarek elektrycznych, jednak te są najczęściej spotykane.
 • Siła rozłupywania - Im większa siła, tym mocniej można rozłupać drewno. Ale do wykonania pracy można użyć tylko pełnej siły świdra. Bez niego wydajność rozłupywarki będzie znacznie ograniczona.
 • Waga - rozłupywarki spalinowe ważą więcej niż elektryczne, więc należy zwracać uwagę zarówno na wagę jak i na sposób transportu. Większość przenośnych rozłupywarek jest wyposażona w parę kółek, które ułatwiają transport w inne miejsce. Należy jednak znaleźć kompromis pomiędzy stabilnością a wygodą, aby zapewnić bezpieczeństwo pracy. 

Więcej na temat wyboru idealnej łuparki do drewna przeczytasz na http://luparki-do-drewna.pl/zakup-luparki/wybor-idealnej-luparki-do-drewna/nsqe_nhbl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.