Zastosowania styropianu i wełny mineralnej

W budownictwie bardzo często stosuje się styropian oraz wełnę mineralną w celu docieplenia budynków. Materiały te wykazują doskonałe właściwości termoizolacyjne, stąd też ich popularność i wysoka skuteczność.

Choć styropian i wełnę mineralną stosuje się najczęściej jako materiały do izolacji ścian budowli, mają również szereg innych zastosowań, w których ich właściwości doskonale się sprawdzają. Do czego jeszcze mogą zostać wykorzystane? Specjaliści z Sufigs odpowiadają.

Styropian

Styropian to powszechnie znany materiał budowlany. Nazwa ta odnosi się do polistyrenu ekspandowanego, czyli spienionego – EPS. Jest to materiał izolacyjny, który w prawie 100% składa się z powietrza, pozostającego nieruchomo. Dzięki temu doskonale izoluje, jednak by uzyskać najlepszą jakość, warto wybierać styropian o dużej gęstości - ma on większe cząstki, które doskonale do siebie przylegają. Dzięki doskonałym właściwościom izolacyjnym, materiał ten stosuje się z powodzeniem w docieplaniu ścian budynków, wykonując z niego warstwę izolacyjną, jednak nie tylko. Oto inne zastosowania styropianu.

Ocieplanie dachów

Ciepłe powietrze z budynków wydostaje się nie tylko przez pozbawione izolacji ściany. Przez to, że ogrzane powietrze jest lżejsze niż chłodne, unosi się do góry, po czym może uciec przez dach. Z tego powodu warto zamontować między krokwiami warstwę izolacyjną ze styropianu, która zapobiegnie utratom ciepła.

Izolacja podłogowa

Styropian można również wykorzystać do stworzenia warstwy izolacyjnej dla podłogi położonej na gruncie. Straty ciepła z budynku do podłoża to około 20% ogólnych strat ciepła w bilansie cieplnym. Z tego względu warto zastosować warstwę izolacyjną ze styropianu pod powierzchnią podłogi, która leży bezpośrednio na gruncie. Co więcej, jest to wymagane przez prawo budowlane. Taka konstrukcja podłóg zapewnia mniejsze straty energii oraz, co za tym idzie, większą oszczędność. Przy projektowaniu warstwy izolacyjnej umieszczanej w takim miejscu, należy zwrócić uwagę na to, by była odporna na naprężenia i wytrzymała.

styropian

Wełna mineralna

Wełna mineralna, podobnie jak styropian, to doskonały materiał izolacyjny. Jej właściwości wynikają z tego, iż ma niską przewodność ciepła pomiędzy włóknami. Wełna może ponadto skutecznie tłumić hałas oraz drgania. Z tego względu również jest szeroko stosowana w budownictwie, jednak znajduje także zastosowania w energetyce. Istnieją dwa rodzaje wełny mineralnej: szklana oraz skalna. Oba wykorzystywane są w budownictwie ze względu na ognioodporność i niepalność, co czyni je niezwykle bezpiecznym materiałem. Oto kilka najbardziej popularnych zastosowań wełny mineralnej.

Sufity podwieszane i tłumienie dźwięków

Płyty z wełny mineralnej układane pomiędzy stropem a elementami osłonowymi w konstrukcjach takich, jak sufity podwieszane, pełnią funkcję pochłaniacza dźwięków. Warty zauważenia jest fakt, iż wełna umieszczona w wolnych przestrzeniach mogą zwiększyć izolację stropu od dźwięków powietrznych czy uderzeniowych, które mogą się zdarzać szczególnie podczas deszczowej czy wietrznej pogody. Zapewnia to zdecydowanie większy komfort dla mieszkańców i osób przebywających w budynku.

Instalacje wodne i ich wyciszanie

Wełnę mineralną stosuje się także do izolacji instalacji wodnych oraz centralnego ogrzewania i ich wyciszania. Wełna w takich wypadkach tłumi drgania przewodów, a także szum powstający podczas działania układów.

Ocieplanie ścian

Według badań, około 40% ciepła z budynku jest tracone przez ściany pozbawione warstwy termoizolacyjnej. Wełna mineralna może być położona zarówno na ściany wewnątrz, jak i na zewnątrz, co zapewnia ograniczenie kosztów ogrzewania, a mieszkańcom przyjemną temperaturę w zimę, jak i w lato. Dodatkową zaletą wełny mineralnej stosowanej jako materiał izolacyjny na ściany działowe to tłumienie dźwięków, budynek jest zatem nie tylko docieplony, ale i wyciszony, co zdecydowanie zwiększa komfort przebywających w nim osób.

Wełna mineralna oraz styropian to doskonałe materiały izolacyjne, które sprawdzą się przy docieplaniu ścian budynków. Dzięki ich zastosowaniu można zaoszczędzić na ogrzewaniu i zapobiec stratom ciepła, zapewniając sobie tym samym bardziej efektywne zarządzanie energią w domu.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.