Jak wybrać OFE? Na to musisz zwrócić uwagę

Aby stać się członkiem OFE, niezbędne jest podpisanie umowy z wybranym funduszem. Oznacza to konieczność zapoznania się z co najmniej kilkoma ofertami. Na co zwrócić uwagę, analizując dostępne rozwiązania?

Gdzie szukać informacji o funduszach?

Każde Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE), które zarządza i reprezentuje OFE, przygotowuje materiały informacyjne dla potencjalnych członków. Są one dostępne m.in. na stronach internetowych poszczególnych funduszy. To właśnie tam są zamieszczane informacje na temat realizowanej przez fundusz polityki inwestycyjnej i uzyskanych przez niego wyników inwestycyjnych w ostatnich latach. Warto zapoznać się z tymi materiałami i wybrać fundusz, który osiąga satysfakcjonujące nas stopy zwrotu. Jednocześnie oszczędzający w OFE powinni pamiętać, że historyczne wyniki inwestycyjne osiągane przez dany fundusz, nie są gwarancją uzyskiwania podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

Jak wybrać OFE? Skoro materiały prezentujące sposób działania OFE są powszechnie dostępne, to wystarczy się z nimi dokładnie zapoznać. Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka istotnych czynników, które powinny mieć decydujący wpływ na podjętą decyzję.

  • Wyniki inwestycyjne

Fundusze prowadzą swoje portfele inwestycyjne na różne sposoby. W efekcie uzyskują różne wyniki inwestycyjne, dlatego warto  zapoznać się z historycznymi wynikami i porównać ze sobą wyniki inwestycyjne osiągane przez poszczególne OFE.

  • Długoletnie doświadczenie

Swoje środki warto powierzyć instytucji, która ma wieloletnie doświadczenie na rynku finansowym i która zatrudnia doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych ekspertów. Dzięki temu zwiększymy prawdopodobieństwo, że nasze środki będą skutecznie inwestowane.

  • Wysokość pobieranych opłat

Opłaty pobierane przez OFE pomniejszają kapitał emerytalny, zatem warto się im przyjrzeć. Fundusze mogą pobierać np. opłatę dystrybucyjną lub za zarządzanie środkami klientów. Im stawki są niższe, tym lepiej – więcej zostanie na koncie OFE przyszłego emeryta.

Kiedy podpisać umowę z OFE?

Osoby, które rozpoczęły pracę i za które pracodawca odprowadza składkę emerytalną, mają 4 miesiące, aby zadeklarować, czy są zainteresowane oszczędzaniem w OFE. Umowę najczęściej można podpisać w oddziale wybranego funduszu, ale większość OFE umożliwia też zainteresowanym wypełnienie wniosku online. Chęć podpisania umowy można zgłosić również na infolinii. Wówczas umowa zostanie wysłana przez konsultanta na wskazany adres.

Co po wyborze OFE?

Po uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, jak wybrać OFE, pozostaje podpisać umowę z OFE. Wówczas część składki emerytalnej przekazywanej przez pracodawcę do ZUS-u, zostanie przekierowywana do wybranego funduszu. Dokładnie będzie to 2,92% Twojej płacy, czyli ok 15 % składki emerytalnej.

Każdy fundusz cyklicznie informuje swoich członków o wysokości  środków zgromadzonych przez nich na indywidualnych kontach. Takie informacje są wysyłane w formie pisemnej na znajdujący się w umowie adres do korespondencji. Niektóre OFE oferują nowoczesne rozwiązania zapewniając dostęp do konta on-line.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.