Dotacje unijne... bez wniosku o dofinansowanie?

Skorzystanie z dotacji unijnych jest doskonałą propozycją dla każdego przedsiębiorcy, który tylko chce zapewnić swojej firmie sprawny rozwój. Obecnie konkursy związane z takim dofinansowaniem są bardzo liczne, dzięki czemu każdy może uzyskać dofinansowanie akurat na takie cele, jakie akurat go interesują. Warto jednak dowiedzieć się, czy wystartowanie w takim konkursie faktycznie jest niezbędne w każdym przypadku.

Do Polski, podobnie jak i każdego innego kraju należącego do UE, każdego roku spływają spore pieniądze unijne, przeznaczone na finansowanie różnego rodzaju projektów. Bardzo duża część tych środków faktycznie ma zostać przekazana bezpośrednio przedsiębiorcom. Organizuje się w tym celu wiele różnych konkursów i dzieli się na różne grupy przeznaczenie pieniędzy: mogą one być użytkowane chociażby do finansowania badań rozwojowych lub tworzenia nowych miejsc pracy. Często zwraca się tu uwagę szczególnie na przedsiębiorców działających w mniej rozwiniętych regionach, którzy dzięki takim środkom mogą przyczynić się do znacznego rozwoju całej lokalnej gospodarki. Trudno zatem dziwić się temu, że tak wielu przedsiębiorców bierze udział w takich konkursach. Nie jest to trudne, choć uczestniczenie w czymś takim wymaga od nas przygotowania zwykle dość obszernej dokumentacji i wniosku, a i tak nigdy nie mamy stuprocentowej pewności co do tego, że otrzymamy takie pieniądze.

Należy jednak pamiętać, że udział w konkursach to nie jedyna droga do tego, aby otrzymać od Unii znaczne dofinansowanie na swoją firmę. Duża część wspomnianych wyżej środków zostaje również przekazana bezpośrednio samorządom oraz różnym jednostkom, takim jak niektóre organizacje pozarządowe (dowiedz się więcej na: http://www.a1europe.pl/oferta/oferta-na-kompleksowe-pozyskiwanie-i-obsluge-dotacji-unijnych). Mają one być przeznaczone na wydatki ściśle związane z szeroko pojętym rozwojem państwa – budowę dróg, rozwój infrastruktury, inwestycje związane z ekologią i odnawialnymi źródłami energii, i wiele więcej. Stale możemy natknąć się na ogłoszenia mówiące o tym, że różne organy samorządowe realizują takie właśnie projekty i inwestycje. Również takie użytkowanie środków unijnych jest niezwykle ważne, bowiem przyczynia się to do poprawy jakości wszystkich mieszkańców danego regionu. Dzięki takim projektom wiele nowych możliwości uzyskują również wszyscy przedsiębiorcy z regionu, bowiem mogą oni brać udział w przetargach i otrzymywać nierzadko bardzo dobre dla nich zlecenia. Informacje na temat zamówień publicznych są łatwo dostępne w sieci – ogłaszają je poszczególne organy, odpowiedzialne za realizację konkretnych inwestycji. Wszystkie takie przetargi muszą być realizowane przy zachowaniu tak zwanych zasad konkurencyjności, co oznacza między innymi to, że wszyscy przedsiębiorcy muszą być traktowani w nich na równi i nikomu nie wolno utrudniać dostępu do nich.

dofinansowanie na firmę

Zasady te określają również, w jaki sposób należy wybierać zgłoszone oferty, tak, aby znaleźć tę jedną, najlepszą. W internecie stworzono w tym celu specjalną bazę, w której stale zamieszczane są takie przetargi z całej Polski. Oczywiście, w większości przypadków nie ogranicza nas tutaj miejsce naszej działalności, dzięki czemu możemy brać udział również w takich inwestycjach, które realizowane są na drugim końcu kraju. Wyszukiwanie odpowiadających nam ogłoszeń i przetargów jest bardzo proste. W bazie możemy wpisać wiele kryteriów na podstawie których będziemy mogli zadecydować, czy dana oferta faktycznie pasuje do charakterystyki naszej działalności. Same w sobie takie przetargi odznaczają się wielkim zróżnicowaniem. Mogą dotyczyć zarówno wykonywania różnego rodzaju usług – najczęściej budowlanych, ale nie tylko – lub na przykład dostawy określonej ilości materiałów niezbędnych do zrealizowania inwestycji. Bardzo wielu przedsiębiorców może znaleźć wśród nich coś dla siebie odpowiedniego, zatem zdecydowanie warto zainteresować się nimi bliżej. Są one doskonałym sposobem na skorzystanie ze środków unijnych bez konieczności brania udziału w długich i skomplikowanych konkursach.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.