Jeśli chodzi o sposoby korekcji wzroku, to na pierwszym miejscu królują okulary. Jednakże liczba osób korzystających z soczewek kontaktowych rośnie każdego roku i coraz więcej z nich przekonuje się właśnie do takiego sposobu radzenia sobie z wadami wzroku. Jak powinno dobierać się soczewki, czy można z nich korzystać przy każdej wadzie wzroku? Jak długo można je nosić? Odpowiadamy na te pytania.
Dobór soczewek kontaktowych przez specjalistę
Kwestia tego, jak dobrać soczewki kontaktowe, zależy w głównej mierze od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest wada wzroku, drugim zaś nasza wygoda i preferencje.
Zaczniemy rzecz jasna od kwestia najważniejszej, czyli od tego, czy soczewki nadają się do korygowania każdej wady wzroku. I tu odpowiedź jest w zasadzie twierdząca. Dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, prezbiopia – każda z tych wad może być korygowana właśnie dzięki soczewkom kontaktowym, tak samo zresztą, jak ich połączenie (czyli np. astygmatyzm i dalekowzroczność w jednym oku). Soczewki kontaktowe mają też bardzo szeroki zakres korekcji (wartość „plusów” i „minusów”), chociaż trzeba przyznać, że przy bardzo zaawansowanej wadzie nie zawsze będą wyjściem możliwym czy optymalnym. Dlatego też dobór soczewek to zawsze przede wszystkim wizyta u optometrysty lub okulisty, który dokona odpowiednich badań i wskaże, czy noszenie szkieł kontaktowych jest możliwe. Oprócz bardzo zaawansowanej wady wzroku mogą one być wykluczone przez niektóre choroby oczy czy ogólnoustrojowe, a także czasem przez alergie.
Jeśli jednak specjalista stwierdzi, że możemy nosić soczewki, to wystawia na nie receptę. To ważne, by nie kierować się posiadaną recepta okularową i nie dobierać soczewek samodzielnie wedle zapisów na niej. Wartości korekcyjne mogą się różnić, nie będziemy mieć więc zagwarantowanej odpowiedniej jakości widzenia. Natomiast już głównie od naszego uznania zależy, jaki wybierzemy tryb noszenia soczewek.
Dobór soczewek pod kątem naszych preferencji
Jak długo można nosić soczewki kontaktowe? Okazuje się, że od kilkunastu godzin do nawet kilku dni bez przerwy. Wszystko zależy od tego, na jaki tryb używania soczewek zdecydujemy się. Częściowo jest to warunkowane przez fizjologię oka (np. jest bardzo wrażliwe), ale częściowo decyzja leży po stronie osoby zainteresowanej.
Soczewki jednodniowe polecane są osobom z alergiami, wrażliwymi oczami, skłonnościami do podrażnień. Są bardzo higieniczne, bo po założeniu rano nosi się je do wieczora, a następnie po prostu wyrzuca. Wadą jest cena, wyższa niż innych modeli, w przeliczeniu na miesiąc użytkowania.
Soczewki dwutygodniowe mogą być używane przez 14 dni. Również zakłada się je rano, nosi do wieczora, a następnie poddaje czynnościom pielęgnacyjnym. Jeśli producent dopuszcza taką opcję, można je nosić także w trybie przedłużonym – do 7 dni bez zdejmowania, ale po tym okresie należy je wyrzucić.
Soczewki miesięczne (używane do 30 dni) również nosi się w trybie dziennym albo całodobowym. Ta druga opcja jest dla osób, którym potrzebne są soczewki nocne, czyli używane niezależnie od pory. W dodatku można w nich spać i nie zdejmować przez 4-5 dni pod rząd. Teoretycznie nawet dłużej, ale nie jest to zalecane przez specjalistów.
Wszystkie soczewki wielorazowe, niezależnie od rodzaju, po zdjęciu muszą być przemyte odpowiednim płynem, a następnie umieszczone w pojemniczkach, również z płynem do soczewek, co przedłuża ich trwałość i pozwala zachować funkcjonalność.
Artykuł partnera
Polecamy
Najnowsze
Meble fryzjerskie - na co zwracać uwagę, by służyły przez lata?
W salonach fryzjerskich znajdują się różne specjalistyczne meble, których nie znajdziemy w żadnym innym miejscu. Fotele, konsolety... [...]
Komentarze (0)