Konto oszczędnościowe – sprawdzony sposób na bezpieczne gromadzenie majątku

Oszczędność nie jest największą z cnót, którą mogą pochwalić się Polacy, jeśli porówna się ogólnodostępne statystyki. Wyniki badań ankietowych przeprowadzanych na przestrzeni ostatnich lat pokazują jasno, że oszczędzamy mniej nie tylko w porównaniu do bogatszych krajów zachodnich. Polska wypada kiepsko także na tle innych państw regionu, często uważanych za niezamożne. Brak oszczędności oznacza, że – jak pokazują dane – aż 42 proc. rodzimych gospodarstw domowych nie poradziłaby sobie w sytuacji wystąpienia nieprzewidzianych wydatków. Skąd u Polaków brak nawyku oszczędzania? W jaki sposób mogą zacząć bezpiecznie odkładać środki pieniężne na przyszłość?

Wyniki raportu „Polak oszczędny 2016 – czy oszczędność jest dziedziczna?” nie pozostawiają wątpliwości - tylko ok. 21 proc. mieszkańców Polski regularnie oszczędza pieniądze. Wynik ten jest gorszy w porównaniu zarówno do średniej światowej, jak i dla państw strefy euro oraz należących do OECD. Pod względem sumy zaoszczędzonych przez gospodarstwa środków finansowych – średnio 1,2 tys. euro - Polska także znajduje się na szarym końcu europejskiej stawki. Bardziej oszczędni od nas są nawet obywatele Grecji targanej kryzysem finansowym, ale także mieszkańcy Bałkanów (np. Chorwaci), będących państwami mniej od Polski zamożnymi, jeśli wziąć pod uwagę PKB per capita. Eksperci uważają, że problem Polaków z niechęcią do oszczędzania wynika z ich skłonności do konsumpcji tu i teraz oraz braku informacji na temat korzyści z odkładania środków na przyszłość – nie mają wiedzy, dlaczego warto to robić oraz jak się do tego zabrać. Tymczasem nie ulega wątpliwości, że każdy powinien przeznaczać chociaż niewielką część comiesięcznych dochodów na cel oszczędnościowy, niezależnie od tego, czy pieniądze te będą gromadzone na konkretny wydatek, czy też na tzw. „czarną godzinę”.

Tylko bank zapewni bezpieczeństwo naszych oszczędności

- Gromadzenie zaoszczędzonych środków w domu jest nie tylko nieefektywne, ale i niebezpieczne;

- Oszczędności należy regularnie odkładać na jeden z przeznaczonych do tego celu produktów finansowych oferowanych przez banki.

Odkładanie oszczędności w banku to najbardziej bezpieczna i opłacalna metoda gromadzenia środków pieniężnych na przyszłość. Najgorsze z możliwych rozwiązań to trzymanie odłożonych pieniędzy w domu. Czyni to je narażonymi na fizyczne zniszczenie w pożarze, zalaniu lub w wyniku innego nieprzewidzianego zdarzenia. Oszczędności mogą zostać też po prostu skradzione. Jeżeli policji nie uda się ich odzyskać, wówczas jedyną szansą na wyrównanie straty będzie wyłącznie polisa ubezpieczeniowa uwzględniająca trzymanie gotówki w domu. Oprócz aspektu dotyczącego bezpieczeństwa, należy również pamiętać o drugim – ekonomicznym: przechowywana w domu gotówka traci na wartości na skutek inflacji. Dlatego też oszczędności lepiej gromadzić w banku, korzystając z przeznaczonych do tego produktów. Będą tam nie tylko bezpieczne, ale także będą mogły „pracować”, czyli zwiększać swoją wartość. W przypadku kradzieży depozyty bankowe niewypłacalności banku depozyty bankowe o wartości do 100 tys. euro są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, co oznacza, że BFG przekaże poszkodowanym klientom środki do 100 tys. z euro. Aby wartość gromadzonych w banku oszczędności stale rosła, należy wybrać odpowiedni typ produktu, na który trafiać będą środki pieniężne. Cześć klientów banków decyduje się odkładać pieniądze na zwykłym koncie osobistym, co jest rozwiązaniem niewłaściwym. Warto pamiętać, że ROR nie służy do oszczędzania, ale przeznaczony jest do bieżących operacji finansowych (przelewy, opłaty rachunków). Konto to nie jest oprocentowane, więc odłożone środki „nie zarabiają”, a poza tym pomysł, aby z takiego konta nie korzystać do codziennych opłat, a jedynie przelewać na nie oszczędności, może zakończyć się przykrą niespodzianką w postaci malejącego co miesiąc o kilka złotych salda. Dlaczego? Banki uzależniają pobieranie opłat za ROR-y właśnie od tego, czy są aktywnie użytkowane i czy użytkowników wykonuje odpowiednią liczbę transakcji kartą dołączoną do konta miesięcznie. Stąd też o wiele rozsądniejsze i korzystniejsze jest założenie lokaty bankowej lub rachunku oszczędnościowego. Umowa o prowadzenie lokaty zawierana jest na określony czas (od jednego do kilkudziesięciu miesięcy), a wypłata odsetek związana jest z brakiem możliwości jej wcześniejszego rozwiązania bez utraty wypracowanego zysku. Innymi słowy, zerwanie lokaty przed terminem oznacza stratę odsetek. Na rynku dostępne są lokaty terminowe, które umożliwiają wcześniejszą wypłatę środków z zachowaniem naliczonych odsetek, ale ceną za to jest niższe oprocentowanie. Jak widać, lokata terminowa pomyślana jest jako produkt depozytowy dla osób, które oszczędzają na określony cel z odsuniętym w czasie terminem realizacji. Dla chcących mieć dostęp do oszczędności przez cały czas idealnym rozwiązaniem jest rachunek oszczędnościowy.

Rachunek oszczędnościowy – dostęp do pieniędzy przez cały czas bez utraty odsetek

- Środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowym klient może wypłacić, gdy tylko zajdzie taka potrzeba i nie wpływa to na stratę wypracowanego zysku.

Rachunek oszczędnościowy działa podobnie jak zwykły ROR, ale jest – w przeciwieństwie do niego – oprocentowany. Środki można swobodnie wpłacać i wypłacać – nie wpływa to na utratę odsetek. Przed zbyt częstym wybieraniem pieniędzy z rachunku zabezpiecza obłożenie tych operacji dość wysokimi opłatami. Przykładowo jedna wypłata w miesiącu jest bezpłatna, ale już kolejna tego rodzaju operacja kosztuje 20 czy nawet 50 zł. W ten sposób bank skłania klientów do zachowań sprzyjających oszczędzaniu. Przykładem jednego z dostępnych na rynku rachunków oszczędnościowych jest db Konto Oszczędnościowe Plus w Deutsche Bank Polska. Aby je założyć nie jest konieczne posiadanie ROR-u w Deutsche Bank (co nie jest regułą na polskim rynku produktów depozytowych). Brak też jest wymogu wpłaty minimalnej koniecznej do otwarcia rachunku. Uruchomienie db Konta Oszczędnościowego Plus, jak i jego prowadzenie są bezpłatne. Klient ma możliwość nielimitowanych dopłat do rachunku, a dostęp do obsługi możliwy jest przez Internet i serwis telefoniczny. Największym atutem oferty, skierowanej do nowych klientów Deutsche Bank, jest oprocentowanie, które dla depozytów nie większych niż 100 tys. zł przez 4 miesiące wynosi 2,55 proc. Oczywiście wypłata środków w dowolnym momencie nie oznacza utraty należnych odsetek.

Artykuł sponsorowany

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.