Jak nauczyć się oszczędzać?

Sposobów i rozwiązań, które pomogą Ci zaoszczędzić jest mnóstwo, ale które z nich naprawdę są skutecznie? Dowiedz się więcej i zacznij oszczędzać pieniądze każdego dnia!

Przykład budżetu domowego

Co jest najważniejsze podczas oszczędzania? Przede wszystkim musisz sobie uświadomić problem oraz postawić cel. Pierwszym korkiem, który Ci w tym pomoże może być stworzenie listy w Excelu (planowanie budżetu domowego), w której w tabeli rozpiszesz swoje „miesięczne finanse” (przykład budżetu domowego – przychód (pensja, premie, dodatki), wydatki stałe (podatki, czynsz, abonament) oraz wydatki zmienne (mogą różnić się w zależności od miesiąca). Dzięki temu uświadomisz sobie na co wydajesz pieniądze, poznasz obszary w których możesz od razu zaoszczędzić pieniądze oraz możesz rozpocząć panowanie budżetu domowego. Kolejnym krokiem, który powinien wykonać jest postawienie sobie celu (np. chcę zaoszczędzić miesięcznie 100 zł), następnie stworzyć prosty budżet domowy z podziałem na zakupy spożywcze, abonamenty, opłaty, rozrywka – kwotę którą chcesz zaoszczędzić możesz od razu przelać na konto oszczędnościowe.

Planowanie budżetu domowego

W momencie w którym rozpisałeś już prosty budżet domowy oraz ustaliłeś sobie cel, możesz przejść do kolejnego działania jakim jest planowanie budżetu domowego (bardziej szczegółowe). Zacznij od zakupów spożywczych, które pochłaniają nawet 60% Twojego budżetu domowego – zmień swoje nawyki dotyczące zakupów. Pamiętaj o kilku zasadach, które od razu możesz wprowadzić w życie:
a) przed zakupami sprawdź w lodówce, szafkach oraz spiżarni co masz
b) stwórz listę produktów, których naprawdę potrzebujesz (idąc na zakupy trzymaj się listy)
c) rób duże zakupy raz w tygodniu
d) szukaj promocji i wyprzedaży
e) kupuj produkty tzw. marki własne supermarketów/dyskontów
Możesz stworzyć sobie również kalkulator oszczędzania – wprowadzając kwotę, którą możesz wydać do końca miesiąc (po odliczeniu wydatków stałych) i każdorazowo po zakupach odejmować wydane pieniądze od tzw. kwoty głównej. Sporo informacji oraz skutecznych rozwiązań (między innymi odpowiedź na pytanie jak wyjść z długów), które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze każdego dnia znajdziesz na blogu o oszczędzaniu Finagoo http://finagoo.pl/dom/oszczedzac-dzieki-excelowi/.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.