Złote sztabki - dlaczego warto w nie inwestować?

Pojedyncza sztabka złota jest jest najprostszą formą występowania złota lokacyjnego. Sztabki występują w różnych rozmiarach zaczynając od 1 g do 1 kg. W obiegu znajdują się także sztabki o większej gramaturze, jednak ze względu na poważną cenę, używane są wyłącznie przez banki. Najczęściej występująca waga 1 sztabki do 1 uncja, która zawiera w sobie 31,1 g. 

Złote sztabki są najprostszym sposobem nabycia złota. Jest to spowodowane stosunkowo niskim kosztem produkcji. Sposób ten rekomendowany jest szczególnie dla tych, którym zależy na jak najniższej cenie oraz większej możliwości wyboru odpowiedniej gramatury. Cena za sztabki inwestycyjne uwarunkowana jest ich kosztem wydobycia, ilością danego kruszcu na świecie oraz obecną i aktualną sytuacją na rynkach finansowych. Niebagatelną rolę pełni również kurs walut. 

Złote sztabki inwestycyjne

Gwarancję oraz autentyczność sztabek złota zapewnia specjalne pakowanie CertiPack, które jest tak skonstruowane, że nie ma możliwości niepozostawienia na nim trwałego śladu. Sztabki pakowane są bezpośrednio u producenta lub też u dystrybutora posiadającego autoryzację na tego typu działania. Gramatura sztabek występuje od 1 g do 100 g. Cechą charakterystyczną jest walor estetyczny, który umożliwia spersonalizowanie sztabki złota. Jest to możliwe dzięki wykonaniu nadruku. Zdarza się także, że producenci oferują sztabki złota z dodatkowymi, gustownymi elementami, które sprawiają, ze sztabka zyskuje mocno indywidualny charakter. Umieszczane są na przykład hologramy.

sztabki inwestycyjne

Złote sztabki czy monety

Według specjalistów złoto, jest obecnie najbardziej bezpiecznym sposobem na przechowywanie oszczędności. Gdzie nabyć sztabkę złota? Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do dystrybutora, który jest specjalistą w sprzedaży produktów o tej wadze. Tylko u takiej osoby zakup złota tudzież srebra lokacyjnego w postaci fizycznej czyli sztabek lub monet jest zabiegiem bezpiecznym i pewnym. Należy zwrócić uwagę czy dana firma jest godna zaufania, czy posiada pozytywne opinie oraz gdzie znajduje się jej główna siedziba wraz z oddziałami. Osobista wizyta oraz kontakt z dystrybutorem może okazać się praktyczna.

Jaki towar wybrać, sztabki czy monety? Obecnie w sprzedaży znajduje się ogromna ilość sztabek. Jak się okazuje, ponad 60 mennic, które produkują złote sztabki mają akredytację LBMA (London Bullion Market Assotiation). Jaką funkcję pełni akredytacja? Jest swoistym potwierdzeniem najwyższej jakości oraz standardów tworzonych sztabek. O ile srebro występuje tylko w monetach, tak złoto może zawierać się pod postacią sztabki lub monety. Sztabki są cześciej wybierane ze względu na swoją popularność oraz niższe ceny, a także niższą różnicę w przypadku odsprzedaży dilerowi. Dla kupca przeciętnego, który nie jest pasjonatem, sztabka z certyfikatem czy moneta nie będą się od siebie mocno różnić, ponieważ zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku zawiera się złoto. 

NBP złote sztabki

W Polsce można dokonać fizycznego zakupu złota w Narodowym Banku Polskim, Mennicy Krakowskiej czy kantorach. W obieg trafiają zarówno sztabki jak i monety. Co ważne, złoto inwestycyjne nie podlega podatkowi VAT, dlatego może być traktowane jako waluta. Na oficjalnej stronie NBP znajduje się aktualna cena złota jaką można nabyć właśnie za jego pośrednictwem. Oddziały znajdują się w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu oraz Zielonej Górze.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.