Ingerencja w urządzenia pracowników – czy jest to etyczne?

Firmy coraz częściej przekazują pracownikom różnego rodzaju urządzenia pozwalające na realizację zleconych obowiązków. To nie tylko laptopy, ale również smartfony czy tablety. Aby posiadać nad nimi kontrolę i łatwo nimi zarządzać, wykorzystać można oprogramowanie Mobile Device Management, czyli MDM. Czy jednak będzie to etyczne?

Na urządzeniach przekazywanych pracownikom przez przedsiębiorców często znajdują się kluczowe informacje firmowe, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Aby zabezpieczyć je, a także korzystać z szeregu innych udogodnień, wykorzystać można Mobile Device Management, czyli MDM. Oprogramowanie to cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem, niemniej jednak równie często wzbudza gorąc dyskusje dotyczące etyki kontroli urządzeń pracowników.

Co oferuje oprogramowanie MDM?

Mobile Device Management jako oprogramowanie może być zainstalowane na urządzeniach wszystkich typów i z każdym systemem operacyjnym. Stanowi ono pewnego rodzaju „nakładkę” na system i reguluje dostęp do aplikacji i funkcji telefonu czy smartfona.

Przykładowe możliwości MDM to zdalna konfiguracja urządzeń mobilnych i możliwość przejęcia nad nimi kontroli przez pracodawcę, zarządzanie aplikacjami, na przykład poprzez ich instalację, tworzenie kopii zapasowych danych oraz ich hasłowanie w celu dodatkowej ochrony, lokalizacja urządzeń mobilnych, aby wspomnieć o kilku z nich.

Korzystanie z MDM a prawo

Oprogramowanie tego rodzaju jest legalne, wobec tego pracodawca ma prawo zainstalować MDM na urządzeniach pracowników. Stanowi ono wówczas formę ochrony mienia przedsiębiorcy oraz zarządzania jego zasobami, aby na tej podstawie można było prowadzić swoje działania.

Podsumowując, ingerencja w urządzenia pracowników może wydawać się mało etyczna, niemniej jednak jest zgoda z prawem. Za sprawą MDM pracodawca może efektywniej zarządzać smartfonami i tabletami, a tym samym uzyskać dodatkowe zabezpieczenie mienia i danych. Zatem skorzystanie z takiego rozwiązania jest warte rozważenia, gdy planuje się przekazać pracownikom urządzenia mobilne.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.