Jak wybrać klimatyzator do mieszkania w bloku?

Jakimi kryteriami należy się kierować wybierając klimatyzację do mieszkania w bloku? Jakie rodzaje klimatyzatorów są polecane w takiej sytuacji a które okażą się raczej nieskuteczne? Przede wyborem klimatyzatora do mieszkania w bloku powinniśmy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania, a mianowicie: jakie są nasze oczekiwania oraz jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup klimatyzatora.

Klimatyzator split

Najbardziej popularną formą klimatyzatorów przeznaczonych do mieszkań w bloku są klimatyzatory typu split. Czym różnią się one od innych rodzajów sprzętu służącego do klimatyzacji i jakie są ich najważniejsze funkcje? W niniejszym poradniku przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Klimatyzator split - cena 

Według dość popularnego stereotypu, klimatyzatory należą do akcesoriów cechujących się raczej wysoką ceną. Można powiedzieć, że nie do końca jest to prawdą. Cena dobrego klimatyzatora typu split jest porównywalna z ceną chociażby nowego telewizora. Co zyskujemy w zamian? Przyjemny, orzeźwiający chłód w naszym mieszkaniu przez całe lato, kiedy upał  na dworze czasami staje się wręcz nieznośny, co niestety jest szczególnie odczuwalne dla osób mieszkających w blokach. Jedną z najważniejszych zalet klimatyzatorów typu split jest ich mobilność: są to klimatyzatory przenośne, dzięki czemu korzystanie z nich nie wymaga uprzedniego montażu. Co również istotne, klimatyzator typu split możemy bez problemu przenosić w różne miejsca naszego mieszkania, np. w nocy możemy korzystać z niego w sypialni, zaś w dzień na przykład w kuchni lub w pokoju dziennym.

Klimatyzator przenośny split

Klimatyzator przenośny będzie najlepszym rozwiązaniem wówczas, gdy zależy nam przede wszystkim na mobilności.

Klimatyztor stacjonarny typu split

Klimatyzator stacjonarny typu split jest opcją dla tych osób, które dokładnie wiedzą, w których pomieszczeniach będą oczekiwać chłodzenia. Jego zaletą jest cicha, właściwie trudna do usłyszenia praca. Klimatyzatory typu multisplit to znakomite rozwiązanie dla osób, którym zależy na możliwie tanim i nie wymagającym montażu systemie klimatyzacji, który można z powodzeniem stosować jednocześnie w kilku różnych pomieszczeniach.

Klimatyzator - jak wybrać? 

Przed dokonaniem zakupu klimatyzatora przeznaczonego do mieszkania w bloku należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kilka podstawowych parametrów.

Poziom hałasu. W przypadku klimatyzatorów typu split większość elementów montuje się poza mieszkaniem, dzięki temu poziom hałasu podczas ich pracy wynosi mniej więcej 35 dB(A), czyli mniej więcej tyle, ile łagodny szum wiatru dobiegający zza okna. Jeżeli nasze mieszkanie ma niewielkie rozmiary, warto wybrać klimatyzator, który podczas pracy emituje hałas o wielkości do 30 dB(A) w odległości 1 metra od urządzenia. Przed zakupem warto też sprawdzić, co producent sprzętu pisze o poziomie hałasu w przypadku różnych trybów pracy. Jeżeli na przykład dany klimatyzator emituje hałas do 30 dB(A) jedynie na najniższym biegu, raczej nie okaże się on dobrym rozwiązaniem w przypadku osób wrażliwych na hałas lub po prostu posiadających niewielkie mieszkanie. Również efektywne wykorzystywanie takiego klimatyzatora w parne, gorące noce może stanowić problem, ponieważ albo nie będzie on dawał odpowiedniej ilości chłodu, albo jego praca będzie przeszkadzać w śnie.

jak wybrać klimatyzator do domu?

Regulacja temperatury. To kolejna niezwykle istotna cecha. Warto pamiętać, że w naszym klimacie upał może mieć zróżnicowany charakter jeżeli chodzi o temperaturę. Przykładowo, pod koniec maja "upalne" dni oznaczają temperaturę w wysokości mniej więcej 30 stopni Celsjusza, zaś w lipcu lub sierpniu temperatury mogą sięgać nawet 40 stopni. Warto również zwrócić uwagę na sprzęt posiadający moduł pracy audio: taki klimatyzator sam dobiera stopień chłodzenia do temperatury w mieszkaniu, dzięki czemu nie trzeba samodzielnie go zmieniać o określonych porach doby. Kolejna pożyteczna opcja to inwerter, czyli urządzenie pozwalające dopasować intensywność zużycia energii klimatyzatora do ilości powietrza, jaką musi zostać ochłodzona, aby w pomieszczeniu zapanowała określona temperatura. Dzięki tej opcji, będziemy mogli zaoszczędzić nawet do 40 procent energii w porównaniu do klimatyzatorów nie posiadających inwertera. Dodatkowymi atutami są także krótszy czas chłodzenia temperatury w pomieszczeniu oraz większa żywotność podzespołów.

Praca w trybie grzewczym. Niezwykle ciekawym a zarazem pożytecznym z ekonomicznego punktu widzenia rozwiązaniem są klimatyzatory wyposażone w moduł pracy w trybie grzewczym. Taki klimatyzator działa niczym swoista pompa grzewcza: pobiera ciepło z pomieszczenia a następnie oddaje je. Dzięki temu możliwe będzie stosowanie klimatyzatora w funkcji kaloryfera na przykład w nieco zimniejsze letnie noce.

 

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.