Czy to dobry czas, aby założyć lokatę bankową?

Patrząc na oprocentowanie lokat w 2016 r., śmiało można powiedzieć, że oszczędni nie mieli szansy sporo zarobić. Czy teraz, w pierwszych miesiącach nowego roku, opłaca się zdeponować pieniądze na lokacie bankowej?

Lokaty bankowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród klientów, a jest to podyktowane wieloma czynnikami. Poza faktem, że takie depozyty są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, nie można zapomnieć, że lokaty bankowe gwarantują zysk, niezależnie od warunków panujących na rynku.

W ostatnich latach oszczędni Polacy nie zarabiali wiele na lokatach. Szczególnie nieznaczne zyski odnotowywali ci, którzy decydowali się założyć lokaty długoterminowe. Ostatni raz naprawdę wysokie oprocentowanie takich produktów banki oferowały w 2012 r. Jak sytuacja wygląda dziś? Czy warto założyć lokatę bankową?

Krótkoterminowa czy długoterminowa lokata bankowa?

Przeglądając ofertę banków, z łatwością można zauważyć, że aktualnie większość proponuje klientom lokaty krótkoterminowe. Jeżeli chodzi o lokaty długoterminowe, to oferta jest bardzo skąpa. Co więcej, w przypadku takich produktów banki nie proponują wysokiego oprocentowania. To główny powód, dla którego lepiej zrobisz, jeżeli zainteresujesz się lokatami krótkoterminowymi.

Depozyty krótkoterminowe są lepiej oprocentowane, ale aby na nich zarabiać, będziesz musiał nieustannie podpisywać kolejne umowy z bankami. Takie rozwiązanie jest uciążliwe, ale – o czym musisz również pamiętać – z miesiąca na miesiąc będziesz dysponował coraz większym kapitałem, od którego będzie naliczany procent.

Czy opłaca się założyć lokatę bankową?

Posiadasz sporą kwotę tytułem oszczędności i wiesz, że w najbliższym czasie te pieniądze nie będą ci potrzebne? W takim razie musisz mieć świadomość, że trzymanie pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku bankowym nie jest najlepszym rozwiązaniem – lepiej założyć rachunek oszczędnościowy lub wspomnianą lokatę bankową.

Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych jest bardzo niskie, niższe niż lokat bankowych. Właśnie z tego względu lepiej zrobisz, jeżeli zainteresujesz się lokatami bankowymi i postawisz na lokaty krótkoterminowe, które – jak wspomniano – są aktualnie lepiej oprocentowane niż długoterminowe.

Gdzie złożyć lokatę bankową?

Zdecydowałeś, że założysz lokatę bankową? W takim razie czas poszukać najlepszej. Musisz wiedzieć, że mimo kiepskich warunków, a dokładniej niskiego oprocentowania, co najmniej jeden taki produkt znajdziesz w każdym banku. Jak zatem szybko wybrać najlepszą lokatę wśród oferowanych przez różne banki działające na polskim rynku?

Jeżeli chcesz szybko wybrać dobrze oprocentowaną lokatę krótkoterminową, to najlepiej zrobisz, korzystając z rankingu. Idea Bank ranking lokat to zestawienie, w którym znajdziesz wyłącznie lokaty bankowe oferowane właśnie przez ten bank. Poświęcając chwilę, szybko dowiesz się:

  • jakie oprocentowanie oferuje bank w przypadku poszczególnych produktów,
  • jak możesz założyć lokatę (w oddziale banku, online czy korzystając z bankowości mobilnej),
  • na jak długo możesz zdeponować pieniądze na lokacie,
  • jaką minimalną i maksymalną kwotę możesz zdeponować na lokacie,
  • czy musisz spełnić dodatkowe warunki (np. być nowym klientem, który wcześniej nie korzystał z oferty banku).

Zapoznając się z rankingiem, zaoszczędzisz sporo czasu. Jeżeli będziesz musiał zaglądać do zestawień cyklicznie, to z pewnością szybko docenisz fakt zebrania najważniejszych informacji o poszczególnych lokatach w jednym miejscu.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.