Silniejsze więzi szansą na ochronę przed uzależnieniem

Nie da się zaprzeczyć, że rozwijanie się uzależnień będzie miało destrukcyjny wpływ już nie tylko na życie osoby, ale także na cały system rodzinny, w którym taka osoba będzie funkcjonować. Pytanie, które odnosi się do tego jakie są czynniki wpływające na rozwój uzależnienia wydaje się, że będzie stosowne, jeśli zainteresujemy się tym jakie szkody dla zdrowia przez uzależnienie oraz jakie mamy możliwości profilaktyczne w tym zakresie. Traktując temat ogólnie należy powiedzieć, że na rozwój uzależnień będą wpływać wszelkie środki biologiczne, psychiczne oraz społeczne. Wymienić możemy między innymi sprawy takie jak czynniki genetyczne, temperament, trudność w opieraniu się emocjom, przekazy kulturowe, transgeneracyjne. Sprawdź, co mówią specjaliści z ukssmigiel.pl 


Pośród tych czynników co do których mówisię, że będą one sprzyjać rozwojowi uzależnienia można wymienić między innymi to jakie są wzory więżi między rodzicami a dziećmi. Teoria przywiązania traktuje bowiem uzależnienie jako sytuację, w której dochodzić będzie do zaburzenia więzi. W takiej ocenie uzależnienie będzie uważane za wynik zranienia jakie nastąpiło w okresie wczesnodziecięcym. Substancja, która uzależnia stanowi tutaj zamiennik dla bliskości. Pojawia się w ten sposób próba wypełnienia próżni jaka nastąpiła w momencie, gdy był deficyt albo też brak odpowiedniej relacji z opiekunem. Osoba, która jest uzależniona, albo w uzależnienie rozpoczyna wchodzić będzie w wielu przypadkach mówić o tym, że bliskość nie jest jej potrzebna i wsparcia taka osoba szuka w substancji psychoaktywnej. Taka koncentracja na sobie oraz na tej substancji będzie sprawiać, że nawiązanie zdrowego przywiązania stanie się praktycznie niemożliwe do zrealizowania.
lekomania
Jeśli zwróci się uwagę na aspekty biologiczne u pacjentów uzależnionych będzie można słyszę o tym, że pojawia się deficyt więzi i opuszczenie albo też nadmiar więzi, który objawia się w przywiązaniu bardzo silnym. To szczególne znaczenie w życiu dorosłym. Nie da się zaprzeczyć, żę ten sposób realizowania więzi, nadmierne przywiązania czy jego brak ma to również wpływ na to jak osoby uzależnione funkcjonują w życiu dorosły. To jakie więzi występowały ma wpływ na to jak taka osoba jest w stanie żyć z innymi w swoim dorosłym życiu. Osoba uzależniona nie jest w stanie przy braku dobrych więzi skutecznie budować swojej tożsamości, by osiągnąć odpowiedni cel. Nie będzie miała odpowiedniego odseparowania od czynników zmierzających do uzależnienia.

Obecnie we współczesnym świecie znaczenie ma między innymi proces separowania oraz samowystarczalności. Jeśli ktoś jest w zależności uważa się to za coś gorszego, dlatego promowane są takie działania, które mają budować niezależność takiej osoby. W terapii uzależnień ten aspekt coraz częściej się wykorzystuje i zwraca się na niego szczególną uwagę. Deficyt więzi według specjalistów może powodować uzależnienie i trudność w walce z nimi. Dlatego właśnie jako czynnik chroniący ocenia się możliwość budowania tych więzi na nowo, co ma bezpośrednio wpływać na funkcjonowanie jednostek.

WIęcej informacji na: supresantyapetytu.info.pl 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.