Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki

Nie da się ukryć, że nowoczesna bankowość cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Mobilnym zarządzaniem swoimi finansami zainteresowani są przede wszystkim młodzi Polacy. Seniorzy nadal wybierają gotówkę. Statystyki mówią jednak jasno – Polska będzie coraz bardziej bezgotówkowa. I chyba trzeba się z tego faktu cieszyć, bo nasze pieniądze będą w końcu w pełni bezpieczne.

Co nam mówią statystyki?

Aż 21% Polaków potwierdza, że w czasie ostatnich 6 miesięcy o wiele rzadziej korzystało z gotówki. 33% respondentów w ogóle nie nosi w portfelu gotówki. W przyszłych miesiącach nadal zamierzają przede wszystkim realizować transakcje bezgotówkowe. Cieszy też to, że coraz więcej seniorów zakłada konta bankowe i z chęcią korzystają z kart płatniczych, jakie są przypisane do podstawowego produktu banku, jakim jest konto osobiste.

Przyszłość tradycyjnego pieniądza stoi pod wielkim znakiem zapytania. Większość osób docenia komfort i bezpieczeństwo korzystania z usług bankowych i lokowania środków finansowych na zakładanych rachunkach. Wzrasta również świadomość finansowa i potrzeba rozwoju, zgodnie z innowacyjnymi technologiami. Pod tym względem Polska jest zresztą liderem.

Prognozy na przyszłość

Czy wiesz, że eksperci rynku finansowego potwierdzają, że do 2021 roku transakcje przy wykorzystaniu kart płatniczych będą realizowane o wiele częściej niż płatności gotówką? Jest już prawie pewne, że większość Polaków będzie posiadać konto osobiste z dostępną platformą internetową.

Coraz mniejszą popularnością będą cieszyć się też same bankomaty oraz tradycyjne oddziały banków. Coraz częściej korzystać będziemy za to z wpłatomatów. Młodzi chcą zarządzać swoimi finansami poprzez konto osobiste online. Już teraz takie rachunki pozwalają przecież nie tylko na płatności, ale również kontakt ze specjalistami pracującymi w banku, zaciąganie kredytów gotówkowych czy też inwestowanie.

Dlaczego warto zrezygnować z gotówki?

Powód jest prosty. Pieniądze ulokowane w banku są o wiele bardziej bezpieczne. Posiadając konto osobiste, mamy również szansę na o wiele wygodniejsze zarządzanie zgromadzonymi środkami.

Nie da się ukryć, że realizacja transakcji bezgotówkowych jest szybsza niż ta dokonywana w tradycyjny sposób. Jeśli ktoś jeszcze obawia się wypłynięcia danych osobowych czy utraty zaksięgowanych na koncie środków, to uspokajamy. Nie ma takiej możliwości. Włamania na konto osobiste zdarzają się o wiele rzadziej niż kradzież portfela z gotówką na ulicach miast.

Czy dogonimy Szwecję?

Liderem w kwestii rezygnacji z gotówki jest bezsprzecznie Szwecja. Czy wiesz, że w tym kraju terminal płatniczy posiada nawet uliczny sprzedawca gazet? Niektóre sklepy wywiesiły informację, zgodnie z którą zakupy za gotówkę nie będą realizowane. Większość Szwedów przyznaje zresztą, że już od dawna nie korzysta z tradycyjnej formy pieniądza.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.