Choć jeszcze jakiś czas temu nie cieszyły się popularnością, to dziś rowery elektryczne zdają się zdobywać coraz więcej zwolenników. Ci, którzy nie mieli jeszcze okazji przejechać się takim jednośladem, z pewnością mogą być podekscytowani. Niekiedy zdarzają się również obawy i wynikają one przede wszystkim z braku wystarczającej wiedzy. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że rower elektryczny wcale nie jest pojazdem, który porusza się bez pracy siedzącej na nim osoby - w żadnym wypadku nie pojedzie sam. Jest to zupełnie zwykły rower, który wyposażony został jednak w system, którego zadaniem jest wspomaganie jazdy.
Jak działają rowery elektryczne?
Najważniejszą częścią roweru elektrycznego jest oczywiście silnik, który uruchamia się automatycznie, w momencie kiedy zaczyna się pedałować. Dzięki temu umożliwia płynny start i wspiera rowerzystę proporcjonalnie do kadencji lub siły, z jaką ten naciska na pedały. Warto jednak pamiętać, że rowery elektryczne "nie jeżdżą same". Aby móc się poruszać, tak jak w przypadku zwykłego roweru, dalej trzeba pedałować. Silnik, w jaki wyposażony został jednoślad, skutecznie pomaga w pokonywaniu wzniesień, a także zwiększa komfort na dłuższych trasach - co stanowi kluczową różnicę między rowerem elektrycznym a skuterem, który porusza się jedynie za sprawą pracy samego silnika, a więc bez udziału nóg.
Silnik tego typu roweru zasilany jest przez baterię litowo-jonową, która stanowi źródło energii podobne do tego, które stosuje się na przykład w notebookach lub samochodach elektrycznych. Taka bateria pozwala przejechać nawet 160 km na jednym naładowaniu, które to z kolei wykonuje się z wykorzystaniem specjalnej, dołączonej do zestawu ładowarki, którą należy po prostu podłączyć do prądu. W zależności od pojemności baterii, a także mocy ładowarki, ładowanie może trwać od 3 do 6 godzin.
Co ciekawe, system znajdujący się w rowerze elektrycznym posiada zwykle kilka trybów wspomagania - od oszczędnego, który charakteryzuje się tym, że wykorzystuje jedynie część mocy silnika, do wysokiego, czyli takiego, który pozwoli skorzystać z pełnych możliwości tego, co oferuje jednoślad. Koniecznie należy jednak pamiętać, że według polskiego prawa wspomaganie elektryczne musi wyłączyć się w momencie osiągnięcia prędkości 25 km/h.
Rowery elektryczne alternatywą dla samochodów?
Rower to bez wątpienia pojazd, który doskonale sprawdza się w zakorkowanych i zatłoczonych miastach. Ci, którzy nie lubią korków i zbyt dużego zmęczenia powodowanego przez poruszanie się zwykłym rowerem, powinni szczególnie zainteresować się jego elektryczną wersją, która bez przeszkód może stanowić alternatywę dla samochodu. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak nie tylko w mieście, gdzie z łatwością będzie można pokonać korki, ale również na dłuższej trasie. Poruszanie się rowerem elektrycznym jest doskonałym wyborem dla osób o ograniczonej kondycji - szczególnie jeśli trasa przewiduje dużą ilość wzniesień, pod które nieraz ciężko jest podjechać, używając jedynie siły swoich nóg.
Solidnym argumentem przemawiającym za rowerem elektrycznym jest przede wszystkim ekologia. Spaliny wytwarzane przez samochody zatruwają powietrze, przyczyniając się tym samym do zwiększenia obecności dwutlenku węgla w atmosferze, co koniec końców jest powodem powstawania smogu. Dodatkowo, rower elektryczny jest o wiele oszczędniejszym środkiem komunikacji niż samochód. Koszt przejazdu 100 km samochodem to koszt około kilkudziesięciu złotych, natomiast rowerem elektrycznym ten sam dystans można pokonać za jedynie kilkadziesiąt groszy.
Rower elektryczny - który wybrać?
Pojazd, jakim jest rower elektryczny, powinno się wybrać w zależności od zastosowań. Na rynku znaleźć można wiele różnych modeli - zarówno damskich jak i męskich. Warto jednak pamiętać, aby nie oszczędzać na swoim przyszłym jednośladzie - ceny takich rowerów są oczywiście wyższe aniżeli kwoty, jakie trzeba zapłacić za rowery bez silnika. Inwestując sporą kwotę w tego typu środek transportu, dobrze jest wybrać taki, który będzie nie tylko solidnie wykonany, ale również komfortowy w użytku. Duże znacznie ma bowiem wysokiej jakości rama, dobry napęd, a także szybka ładowarka. Sprawdź rowery elektryczne w sklepie internetowym https://mocnerowery.pl/rowery-elektryczne-sklep.html
Zwrócić uwagę należy też na dobrze zaprojektowany system wspomagania, który będzie nie tylko cichy, ale również niezawodny, dzięki czemu pozwoli poruszać się rowerem bez zmartwień - nawet pod strome wzniesienia. Doskonale wykonany, mocny i sprawdzony rower elektryczny będzie w stanie zadowolić nawet tych najbardziej wymagających, którzy będą wyruszać nim nie tylko na rekreacyjne wycieczki, ale również postanowią traktować go jako główny środek transportu.
Polecamy
Najnowsze
Meble fryzjerskie - na co zwracać uwagę, by służyły przez lata?
W salonach fryzjerskich znajdują się różne specjalistyczne meble, których nie znajdziemy w żadnym innym miejscu. Fotele, konsolety... [...]
Komentarze (0)