Czym są technologie bezwykopowe?

Wykop bez zwyczajnego wykopu? Wydaje się niemożliwe, ale tak naprawdę teraz do dyspozycji mamy technologie bezwykopowe, które pozwalają nam na przygotowanie wykopów niewidocznych dla postronnych osób. Na czym polegają technologie bezwykopowe i jakie jest ich zastosowanie?

Przez długi czas wszelkiego rodzaju wykopy prowadzone były metodami tradycyjnymi – w ruch szły łopaty albo korzystało się z koparek standardowych lub mini-koparek, które ze względu na kompaktowe wymiary mieszczą się w wąskich przestrzeniach. Technologie bezwykopowe nie są jednak niczym nowym, ponieważ w użyciu są już od wielu lat. Pierwsze wykopy bez wykopów zaczęły być tworzone już w latach dwudziestych ubiegłego wieku – początkowo dla branży naftowej, ale szybko znalazły zastosowanie także w innych dziedzinach.

Technologie bezwykopowe bazują na odpowiednich maszynach, które pozwalają na stworzenie specjalnej podziemnej infrastruktury. Wykop wykonuje się wobec tego nie od góry, ale od dołu, czyli stworzy się poziomy odwiert, który pozwala na wprowadzenie do środka rur lub innych materiałów. Dzięki temu prace bezwykopowe bardzo często prowadzone są w miastach, gdzie wykonanie standardowego wykopu biegnącego przez główną ulicę nie jest możliwe, ponieważ sparaliżowałoby miasto. Także technologie te sprawdzają się przy wykopach prowadzonych pod torami kolejowymi, chodnikami, pod rzekami, kanałami, a także w tych miejscach, gdzie naruszenie powierzchni nie jest wskazane, na przykład na terenie obiektów zabytkowych.

Z zastosowaniem technologii bez tradycyjnych wykopów wiąże się wiele zalet. Przede wszystkim czas prac zostaje skrócony, nie ma też zakłóceń w ruchu. Teren prac nie musi być zamykany oraz specjalnie zabezpieczany. Technologie bezwykopowe to też niższy poziom hałasu oraz brak niepotrzebnej ingerencji w środowisko naturalne. Zmniejsza się też ryzyko wypadków przy pracy.

Aktualnie do wykopów tego rodzaju stosuje się zaawansowane głowice wiertnicze, które są w stanie poradzić sobie z wierceniem w różnych gruntach, nawet tych trudniejszych. Głowice wyposażane są w sondy pozwalające na łatwą lokalizację w gruncie, dlatego wiadomo, gdzie wykop ma miejsce.

Firma Staltechnika (Staltechnika.pl) zajmuje się sprzedażą nowoczesnych maszyn do przewiertów pionowych. Z jej kompletną ofertą można zapoznać się na jej stronie internetowej pod adresem: Staltechnika.pl.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.