Soczewki kontaktowe – dla kogo są? Jakie wybrać?

Problemy ze wzrokiem ma większość społeczeństwa. Ich korygowanie jest powszechne, a najpopularniejszym środkiem do tego są okulary. Soczewki kontaktowe mają co prawda mniejszą popularność, ale za to rosnącą każdego roku. Do ich zalet przekonują się kolejne osoby, ceniąc je za wygodę noszenia i bardzo dobre właściwości korygujące. Kto może z nich korzystać?

Czy możesz nosić soczewki kontaktowe?

Odpowiedź na tak postawione pytanie zazwyczaj będzie twierdząca. Soczewki kontaktowe przeznaczone są do korygowania wszystkich najpowszechniejszych wad wzroku. Należą do nich blisko- i dalekowzroczność, astygmatyzm i prezbiopia. Jednakże ostateczna decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednią osobą. Może nim być okulista albo optometrysta. Ten ostatni specjalizuje się w wadach wzroku oraz dobieraniu pomocy optycznych, czyli właśnie soczewek. W czasie wizyty zostanie zbadany wzrok, potwierdzona wada wzroku, jej nasilenie oraz określone, czy noszenie soczewek wchodzi w grę. Przeciwwskazania nie są częste. Może do nich należeć alergia na silikon (co eliminuje noszenie soczewek silikonowo-hydrożelowych), alergie na pyłki, kurz, roztocza (eliminują soczewki trwale, sezonowo albo tylko pewne ich typy), problemy z ciśnieniem, ciąża, choroby oczu. Jednakże przeciwwskazania są na tyle rzadkie, że można założyć, iż niemal każdy może nosić soczewki. Co ciekawe, nie ma tu specjalnej granicy wieku. Czasami soczewki poleca się nawet niemowlętom, a mniej więcej od 8 roku życia dzieci są zdolne do ich samodzielnego zakładania.

To, jaki rodzaj soczewek będzie przepisany przez optometrystę, zależy od wady wzroku. Najpopularniejsze są soczewki sferyczne, czyli korygujące widzenie w bliży lub w dali. Rzadsze są soczewki toryczne  - przeznaczone do korygowania astygmatyzmu i różniące się budową od sferycznych. Ciekawa opcją są soczewki progresywne, które poleca się w przypadku starczowzroczności. Ta wada wzroku dotyka w zasadzie każdego, a objawia się najczęściej po 40. roku życia, nawet gdy wcześniej miało się wzrok bardzo dobry i bez wad.

Optometrysta wskaże też jak długo można nosić soczewki – co również wiąże się z ich określonym typem.

Soczewki na jeden dzień i jeden miesiąc

Szkła kontaktowe można podzielić na jednorazowe (jednodniowe) i do wielokrotnego użytku.

W pierwszym przypadku są one zakładane rano, wieczorem zaś zdejmowane i wyrzucane. Jednodniowe soczewki należą do najbardziej delikatnych, często można je nosić nawet przy niektórych chorobach oczy czy alergiach. Jest to też wybór, którego dokonują osoby noszące okulary i sięgające po soczewki sporadycznie. Na przykład na czas uprawiania sportu, aktywności fizycznej czy na imprezę.

Soczewki wielokrotnego użytku to dwutygodniowe i miesięczne. Pierwsze można używać przez 14 dni od otwarcia opakowania, drugie zaś przez 30. Jeśli są to soczewki dzienne, to również zakłada się je rano, a wieczorem zdejmuje. W przypadku soczewek całodobowych można je nosić przez kilka dni pod rząd. Soczewki dwutygodniowe nawet 7 dni – ale skraca to ich żywotność i po tym czasie należy je wyrzucić. Soczewki miesięczne w teorii do 30 dni bez zdejmowania, jednak optometryści odradzają to i sugerują jedynie 4-5 dni. Soczewki wielokrotnego użytku po zdjęciu należy przemyć specjalnym płynem i umieścić je w nim na kilka godzin (zwykle na noc). Dzięki temu zachowują swoją żywotność i funkcjonalność przez wskazany przez producenta czas.

Artykuł partnera

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.