Lampy łazienkowe, które uczynią ją wyjątkową i funkcjonalną

Łazienka – zwykle najmniejsze, a zarazem najbardziej wymagające pomieszczenie w domu. Tutaj rzadko kiedy można liczyć na światło naturalne, ze względu na brak okna. Urządzanie, oświetlanie, dekorowanie i uwzględnianie funkcjonalności, w dużej mierze odbywa się przy udziale oświetlenia sztucznego. W jaki sposób zapewnić atrakcyjność i komfort łazienki?

Oświetlenie ogólne

W łazience nie może zabraknąć lamp spełniających rolę oświetlenia głównego. Za ich sprawą uzyskuje się pożądaną jasność, zbliżoną do walorów oferowanych przez światło naturalne. Przy oświetleniu głównym można liczyć na zachowanie komfortu korzystania z łazienki, mając na względzie także klimat, który sprzyja chociażby relaksującym kąpielom.

Niewielkie łazienki potrzebują tylko jednego punktu świetlnego na suficie. Do tych większych lub niewymiarowych, najlepiej wybierać kilka mniejszych lamp sufitowych, by uzyskać równomiernie rozproszone światło, przeznaczone dla każdej ze stref. Co wybrać – typową lampę wiszącą, żyrandol czy może plafon? Lampy wiszące, jak i żyrandole sprawdzają się tylko w wysokich i dużych łazienkach. W tych mniejszych lepiej postawić na płaskie, minimalistyczne plafony, które ograniczają ryzyko zahaczenia ubraniem czy ręcznikiem, jak i nie stanowią problemu podczas poruszania się po niewysokiej i małej łazience. Tego typu oświetlenie oferuje sklep Lampy.it.

Strefa umywalkowa

Strefa z umywalką i zawieszonym nad niej lustrem, to miejsce służące głównie czynnościom pielęgnacyjnym. Panowie się golą i dbają o swój zarost, Panie zaś pieczołowicie pracują nad porannym makijażem do pracy lub tym wieczornym, przed imprezą, któremu poświęcają znacznie więcej czasu. Niezbędne staje się światło, które zniweluje ryzyko powstawania cieni, ale i będzie możliwie naturalne. Dzięki temu makijaż wykonany w łazience, po wyjściu na światło dzienne, nie okaże się przybierać nietwarzowej, tak zwanej maski.

Dobrze sprawdzają się kinkiety umieszczone po obu stronach lustra. Innym rozwiązaniem jest kilka źródeł światła zamontowanych nad górną krawędzią lustra, w równych odstępach. Światło nie może razić, oślepiać i przeszkadzać w wykonywanych czynnościach, dlatego lepszym pomysłem są zamknięte lub mleczne klosze, albo kinkiety otwarte ku górze.

Dekoracja i czas na relaks

Łazienki to wciąż pomieszczenia, które pod względem aranżacji, powinny być spójne z pozostałą częścią mieszkania czy domu. Dbamy zatem o elementy ozdobne, ale w łazience nie może być ich zbyt wiele, bo pomieszczenie to raczy nas podwyższonym poziomem wilgotności, osiadającym kurzem i zachlapaniami. W efekcie końcowym, nadmiar elementów wyposażenia, zaczyna przytłaczać i sprawia problem podczas porządkowania.

Nie oznacza to jednak, że łazienka ma być nijaka. Dekoracją wnętrza może być oświetlenie, poza tym to właśnie ono odpowiada za tworzenie klimatu. Sprzyja powstawaniu atmosfery, która daje szansę na całkowite wyciszenie, relaks i odprężenie po ciężkim dniu.

Niewielkie punkty świetlne można zamontować nad wanną lub w okolicy kabiny prysznicowej. Światło powinno być lekko przytłumione i ciepłe, niezbyt jasne. Pamiętać należy o tym, by każdego typu lampy umieszczane we wnętrzu kabiny prysznicowej, oferowały stopień ochrony IP67. Te w nieco większej odległości od wanny czy umywalki, mogą mieć IP44, a odległość powyżej 60 cm od źródeł wody, pozwala szukać wśród lamp o IP21. Parametr ten mówi o zabezpieczeniu przed zachlapaniami czy odpornością na podwyższony poziom wilgotności.

            Tak dopasowane oświetlenie, każdą łazienkę uczyni atrakcyjną, estetyczną i zawsze komfortową do codziennego użytkowania.

 

Artykuł sponsorowany

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.