Jak wykończyć dom niewielkim kosztem?

Z pewnością wiele osób obawia się ostatniego kroku przed zamieszkaniem w nowym domu, jakim jest wykończenie wnętrz. Jest to bowiem dość kosztowny etap, ale okazuje się, że również w tym przypadku można nieco zaoszczędzić. Wystarczy tylko śledzić pojawiające się promocje w sieci i kupować materiały wykończeniowe w takich miejscach jak markety czy też składy budowlane. Tanio nie musi oznaczać nieefektywnie, dlatego nie bójmy się oszczędności!

Projektowanie

Oszczędzając nie możemy sobie pozwolić na wydatek jakim bez wątpienia jest skorzystanie z usług projektanta wnętrz. Dlatego też, cała odpowiedzialność spada na nas, co jednak nie oznacza, że nie możemy wspomóc się na różne sposoby. Jednym z nich jest chociażby znalezienie takiego salonu meblowego, w którym w cenie zakupu na przykład mebli kuchennych znajdują się usługi projektowe. Wiele salonów łazienkowych również oferuje taki usługi, dlaczego zatem nie skorzystać?
Dużą pomocą mogą być gotowe projekty, których jest pełno w Internecie czy w różnego typu prasie branżowej. Taka inspiracja może skutkować fantastycznymi wnętrzami w naszym domu.

Podłogi w domu

Jeśli tylko nie przeszkadza nam taki sam rodzaj posadzki na jednej kondygnacji domu, warto się na to zdecydować, gdyż w ten sposób tniemy koszty oraz zdecydowanie upraszczamy wykonanie takich podłóg. Większe ilości konkretnego materiały zwykle oznaczają zniżki, a jeśli do tego zdecydujemy się na zakup podłogi razem z montażem to koszt może się zmniejszyć nawet o 12%.

Kupując panele czy wykładziny, dodatkowo obniżamy koszty, gdyż możemy je położyć samodzielnie, ale nie oznacza to, iż musimy rezygnować z czegoś bardziej ekskluzywnego. Jeśli podoba nam się drewno egzotyczne, możemy je nabyć już od 50 złotych za metr kwadratowy, gdy zdecydujemy się na to by było ono pod postacią parkietu przemysłowego. Warto też zwrócić uwagę na materiały drugiego gatunku, które jakościowo są tak dobre jak te gatunku pierwszego.

Wykończenie ścian

Jak zapewne każdy się domyśla, najtaniej jest samodzielnie pomalować ściany w naszym domu. Litr białej farby można kupić już od 8 złotych, natomiast kolorowej od 50 złotych.

Tanio wyjdzie nas także wykorzystanie tapety do wykończenia ścian. W zależności od tego jaki jej rodzaj wybierzemy, za metr kwadratowy zapłacimy od 10 do 17 złotych.

Drzwi wewnątrz domu

Po drzwi warto się wybrać do marketu budowlanego, gdzie za te z płyty pilśniowej lub wiórowej zapłacimy do 100 złotych. Z kolei niewykończone drzwi sosnowe można kupić od 100 do 300 złotych. Klamki, opaski czy inne dodatkowe elementy drzwi również kupujmy w marketach, choć w większości przypadków są one wliczone w cenę drzwi.

Oczywiście aby zaoszczędzić, drzwi najlepiej jest osadzić samodzielnie. Fachowcy za tego typu pracę liczą sobie od 90 do 200 złotych.

Schody i parapety

Najmniej zapłacimy za schody gotowe, które mogą kosztować około 3200 złotych, choć należy pamiętać, że najwięcej zależy od ich kształtu oraz długości spoczników. Już na etapie budowy warto też pomyśleć o schodach żelbetowych, które również nie są kosztowne.

Dla zmniejszenia kosztów wybierajmy parapety z płyty laminowanej za około 27 złotych, lub z drewna sosnowego za mniej więcej 150 złotych.

Wykończenie łazienki

Jeśli łazienka jest niewielkich rozmiarów koszty jej wyposażenia nie powinny zrujnować naszego budżetu. Wszystkie niezbędne urządzenia oraz materiały mogą kosztować do 1 tysiąca złotych, pod warunkiem, że nie będziemy się upierać przy produktach znanych producentów. Taniej będzie też, gdy zamiast płytek na ścianę wybierzemy farbę zmywalną, choć płytki możemy kupić już od kilkunastu złotych za metr kwadratowy.

Wyposażenie kuchni

W markecie budowlanym czy salonie meblowym, komplet szafek można kupić nawet za kilkaset złotych. Natomiast podstawowy zestaw AGD może zmieścić się w kwocie 1500 złotych.

Pamiętajmy, że obecnie obowiązuje dość duża swoboda w urządzaniu kuchni, a łączenie stylów jest bardzo modne. Dlatego też, stare kredensy czy inne meble tego typu są jak najbardziej mile widziane, a do tego z pewnością ograniczą koszty wyposażenia kuchni.

Oświetlenie w domu

Oprawy oświetleniowe mogą być dość kosztowne, dlatego po raz kolejny sposobem na oszczędności mogą być markety budowlane. Bardzo ładne i do tego oczywiście modne lampy kupimy nawet za mniej niż 100 złotych. Jeśli natomiast chodzi o energooszczędne oświetlenie to na starcie możemy umieścić je tylko w najważniejszych miejscach domu, tak by nie wydawać na początku zbyt dużo.

Materiał zewnętrzny od sufigs.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.