5 sposobów na obniżenie rachunków za wodę

Oszczędzanie wody

Jesteś uzależniony od codziennych kąpieli w wannie? W przeciekającym kranie najbardziej denerwuje cię odgłos kapania? Odnosisz wrażenie, że oszczędzanie wody wymaga codziennych wyrzeczeń? Rozpoczęcie rozsądniejszego korzystania z wody nie musi być męką. Przygotowaliśmy porady, które pomogą ci skutecznie obniżyć wydatki na wodę. Nikomu nie trzeba przypominać, że woda stanowi jedno z najcenniejszych dóbr tego świata. O oszczędzaniu wody zaczynamy jednak myśleć dopiero wtedy, gdy otrzymujemy rachunki na pokaźne kwoty. Bez względu na to, czy kieruje nami chęć ochrony środowiska, czy też polepszenie stanu naszego portfela, każdy powód jest dobry, żeby przystąpić do oszczędzania. Jeśli nie jesteście pewni, jak się za to zabrać, to z pomocą przychodzą nasze wskazówki

 

  1. Sprawdź, czy wszystko jest szczelne

    Przeciekający kran czy nieszczelna spłuczka to z pozoru błahe usterki – zwykle nie wzywamy do nich hydraulika, bo koszt usługi wynosi więcej, niż koszt zmarnowanej wody. Jednakże zgodnie ze starym powiedzeniem: kropla do kropli, a będzie morze. Przez nieszczelny kran możemy stracić nawet 12 tys. litrów rocznie! Warto zatem upewnić się, czy sprzęty w naszym domu nie przeciekają – często rozwiązanie problemu sprowadza się do wymiany wadliwej uszczelki. To mały wysiłek, a pozwoli nam uniknąć płacenia za wodę, której nie zużywamy.

  2. Wybieraj ekonomiczne urządzenia

    Dokonując zakupu sprzetu AGD, weź pod uwagę, jakie programy oszczędnościowe zawiera.

    Dobrym pomysłem może się okazać wymiana starej pralki. W obecnych czasach niemalże wszystkie urządzenia są wyposażony w programy oszczędzające wodę i energię. Część pralek potrafi nawet sama zważyć pranie, a zmywarki – ocenić poziom zabrudzenia naczyń, i w oparciu o wynik dobrać odpowiednią ilość wody! Czasami warto zdecydować się na sprzęt z wyższej półki – lepiej zapłacić jednorazowo więcej, niż co miesiąc płacić mniej.

  3. Zainstaluj perlatory

    Pomimo swej egzotycznej nazwy, perlator to tanie i nieskomplikowane narzędzie – to coś w rodzaju sitka, które montuje się u wylotu kranu czy powietrza. Poprzez napowietrzanie wody, perlator optycznie zwiększa jej strumień, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości wody wydostającej się z baterii. Dzięki perlatorom można zaoszczędzić 15-60% wody!

  4. Wymień spłuczki

    Ile wody dziennie zużywają spłuczki? Niestety znacznie więcej, niż myślimy. Pojemność standardowej spłuczki wynosi od 6 do 9 litrów. Codziennie zużywamy w ten sposób do 50 litrów! Wybierając wodooszczędne spłuczki możemy zaoszczędzić nawet połowę – posiadają funkcję spłukiwania małym lub dużym strumieniem, a także przycisk stop, który umożliwia zatrzymanie spłukiwania w każdym momencie.

  5. Zmień nawyki

    Nawet najbardziej nowoczesna i ekonomiczna aparatura nie pomoże, jeśli nie będziemy umieli jej właściwie używać. Drogą do obniżenia rachunków są pewne nawyki. Na zużycie wody największy wpływ mają bowiem nasze codzienne działania. Oto kilka skutecznych sposobów, które z pewnością doprowadzą do zmniejszenia zużycia wody. Jeśli tylko będziesz się do nich stosował, w twoim portfelu z pewnością zostanie więcej pieniędzy!

    - ogranicz branie kąpieli - zastąp je prysznicem;

    - nie zostawiaj odkręconego kranu gdy myjesz zęby lub golisz się;

    - unikaj zbędnego spłukiwania ubikacji – śmieci wyrzucaj wyłącznie;

    - zamiast zmywać ręcznie, myj naczynia w wypełnionym wodą z płynem zlewie. Płucz pod możliwie jak najmniejszym strumieniem wody.

     

 

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.