Outsourcing – czym jest, i jak możesz go wykorzystać?

Wady i zalety outsourcingu

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w szeroko pojętej branży biznesowej pojawiło się wiele dość nowych pojęć, które obecnie wchodzą już do codziennego użytku. Jednym z nich z pewnością jest outsourcing, należący do najchętniej wykorzystywanych praktyk w bardzo licznych branżach. Mówiąc ogólnie, jest to przekazanie niektórych obowiązków czy czynności koniecznych do sprawnego funkcjonowania firmy w ręce zewnętrznego wykonawcy. Może to być oczywiście jednorazowe zlecenie, ale bardzo często dochodzi tutaj do nawiązania znacznie dłuższej współpracy; niektóre firmy dosłownie opierają wzajemnie na sobie swoje działanie, i nie są w stanie poprawnie funkcjonować bez drugiego partnera.

Outsourcing w wielu sytuacjach jest doskonałym rozwiązaniem, niosącym ze sobą mnóstwo korzyści. Chociażby z tego powodu nieco bliżej powinien zapoznać się z nim absolutnie każdy przedsiębiorca, szczególnie jeśli prowadzi działalność internetową. Wówczas nawiązanie stałej współpracy z inną firmą w ramach outsourcingu może okazać się nie tylko bardzo pomocne, ale wręcz niezbędne do dalszego rozwijania swojej działalności. Outsourcing jest pojęciem które do powszechnej świadomości przedsiębiorców trafia dopiero od kilku – kilkunastu lat, ale jego historia jest znacznie dłuższa. Jego początków możemy doszukiwać się XIX wieku, kiedy bardzo wiele dużych przedsiębiorstw produkujących jakiekolwiek bardziej skomplikowane rzeczy – maszyny przemysłowe czy samochody – zlecało wykonywanie poszczególnych ich części mniejszym firmom. Takie rozwiązanie nie tylko znacznie usprawniało cały proces produkcji i pozwalało na zwiększenie jego wydajności, ale również przynosiło spore oszczędności.

Outsourcing w obecnym rozumieniu zaczął rozwijać się głównie w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XX stulecia. Coraz więcej dużych firm zaczęło wówczas zdawać sobie sprawę z tego, że zapewnienie sobie możliwości samodzielnego wykonywania wszystkich elementów swoich produktów jest albo niemożliwe, albo zbyt kosztowne. Szybko zatem okazało się, że o wiele taniej jest zlecać produkcję poszczególnych rzeczy lub wybrane usługi mniejszym firmom. W miarę rozwoju outsourcingu na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej stosunkowo niewielkich, ale mocno wyspecjalizowanych przedsiębiorstw które zajmowały się wyłącznie konkretną dziedziną. Dzięki temu zatrudnienie znalazło wielu specjalistów posiadających konkretne kwalifikacje w danej branży.

Dziś wiemy już, jak wiele korzyści płynie z outsourcingu. Pozwala on przede wszystkim na znaczną redukcję kosztów produkcji. Daje również gwarancję najwyższej jakości – wymieniona wyżej branża samochodowa jest dobrym przykładem. O wiele lepiej w produkcji poszczególnych podzespołów do samochodów sprawdzi się niewielka, wysoce wyspecjalizowana firma która zajmuje się wyłącznie takimi rzeczami niż grupa pracowników w ramach wielkiego przedsiębiorstwa, dla których będzie to po prostu jedno z wielu zadań. Cały proces produkcji odbywa się dzięki temu również znacznie szybciej, bowiem równocześnie można wykonywać wiele działań potrzebnych do uzyskania efektu końcowego. Koszty również są tu niższe. We własnych zakładach nie trzeba tworzyć dodatkowych miejsc pracy ani też wydawać pieniędzy na zakup sprzętu, często niezbędnego do produkowania poszczególnych elementów.

Ponadto niekiedy zwyczajnie nie mamy możliwości wykonywania niektórych działań w obrębie własnej firmy. Brak nam odpowiednich zasobów czy specjalistów – w takiej sytuacji outsourcing jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Outsourcing coraz częściej jest wykorzystywany również w branży IT. Firma, która się na to decyduje automatycznie otwiera się na mnóstwo nowych technologii, których nie byłaby w stanie wdrożyć u siebie w pełni samodzielnie. Jak wiadomo, sprawne zarządzanie i bezpieczne przechowywanie danych jest obecnie jednym z niezbędnych elementów dla funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Powierzenie takich zadań wyspecjalizowanej firmie która zajmuje się wyłącznie tą dziedziną może zatem być doskonałą inwestycją.

Oczywiście, w biznesie, podobnie jak w życiu, nie ma rozwiązań całkowicie pozbawionych wad – również w outsourcingu możemy doszukać się kilku słabych stron. Przede wszystkim po prostu nie zawsze działa on w ten sposób, jak byśmy tego oczekiwali. Z różnych powodów może nie przynosić nam usprawnienia produkcji czy minimalizacji kosztów – czasami jego efekty są odwrotne. Istnieje również spore ryzyko swego rodzaju uzależnienia się od zewnętrznej firmy z usług której korzystamy, co w niektórych przypadkach może być niebezpieczne. Jakikolwiek nagły konflikt z takim dostawcą może prowadzić do potężnych problemów dla całego przedsiębiorstwa.

Mimo kilku mankamentów z całą pewnością można powiedzieć, że outsourcing to bardzo korzystne rozwiązanie dla większości firm, niezależnie nawet od tego, w jakiej branży działają. Oczywiście, przed zdecydowaniem się na niego należy dokładnie rozpatrzyć wszystkie "za" i "przeciw". Trzeba jedynie mieć pewność co do tego, że nawiązuje się tu współpracę z rzeczywiście dobrym i godnym zaufania dostawcą. Wówczas może ona być długa i bardzo dla nas owocna.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.