Jak narkotyki rujnują ludzkie życie?

Problem narkotyków należy prawdopodobnie do najbardziej znanych i najdokładniej opisanych uzależnień. Niestety, pomimo sporej wiedzy na ten temat jaką udało się zgromadzić i rozpowszechnić, mnóstwo ludzi nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromne zagrożenie niesie ze sobą używanie tego typu substancji. Warto dowiedzieć się na ich temat jak najwięcej; dzięki temu można znacznie zwiększyć swoją świadomość i przede wszystkim ostrożność w kontakcie z narkotykami.

 

Narkomania - leczenie, informacje

 

Narkotyki mają zwykle katastrofalny wpływ na nasz organizm. Powodują ból fizyczny i poważnie zaburzają funkcjonowanie mózgu. Mogą przyczyniać się do zapadania na wiele różnych chorób – w tym zakaźnych – i bardzo często powodują przedwczesną śmierć. Co gorsza, uzależnienie od nich przychodzi niezwykle łatwo. W wielu przypadkach zaczynają się od zwykłego, niepozornego "spróbowania" lekkiej substancji. Lekkomyślność, brak rozwagi czy wpływ otoczenia sprawia, że mnóstwo ludzi – szczególnie młodych – bez żadnego zastanowienia zaczyna eksperymentować z takimi substancjami. Potem wszystko dzieje się błyskawicznie. Narkotyki zaczynają wywoływać coraz więcej zmian w organizmie oraz silną potrzebę ciągłego ich przyjmowania. Osoby uzależnione zaczynają brać ich coraz więcej, często kierują się również w stronę znacznie "cięższych" substancji. W pewnym momencie sytuacja staje się krytyczna. Istnieje oczywiście wiele czynników które w danym przypadku zwiększają ryzyko wystąpienia takiego uzależnienia, ale jednocześnie każdy jest na to narażony. W nałóg może popaść zarówno człowiek w bardzo młodym wieku, jak i osoba dojrzała.

narkomania

Uzależnienie od narkotyków

Narkomania niesie ze sobą mnóstwo poważnych zagrożeń dla ludzkiego zdrowia i życia. Osoby uzależnione tracą zwykle umiar w przyjmowaniu narkotyków, co prowadzi do przedawkowania. Ponadto regularne przyjmowanie narkotyków prowadzi do drastycznego obniżenia się odporności organizmu, przez co staje się on o wiele bardziej narażony na liczne choroby. Narkomani o wiele częściej zapadają na różne choroby zakaźne, takie jak gruźlica czy AIDS. Ryzyko zwiększa również fakt, że przy przyjmowaniu narkotyków osoby korzystają z używanych igieł, którym daleko jest do jakiejkolwiek sterylności.

 

Kompendium wiedzy o dopalaczach - leczenie, terapie

 

Przyczyny, dla których ludzie sięgają po narkotyki i uzależniają się od nich to temat rzeka. Wielu z nich, szczególnie tych młodych, sięga po nie z czystej ciekawości. Narkotyki są zakazane zarówno prawnie jak i moralnie, a jak wiadomo – w pewnym wieku mamy silną chęć buntowania się przeciwko obowiązującym normom. W bardzo wielu przypadkach przyczyną są trudności w życiu osobistym. Brak akceptacji wobec samego siebie, mnóstwo problemów i zmartwień, stres, nieradzenie sobie z rzeczywistością. Wszystko to wywołuje u ludzi silną chęć ucieczki i oderwania się od wszystkiego, co wywołuje w nas ból i niepokój. Osoby zmagające się z poczuciem samotności znajdują w narkotykach również swego rodzaju akceptację. Nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca ani środowiska, w którym można zostać przyjętym, człowiek zażywający narkotyki w pewien sposób zaczyna czuć, że przynajmniej w taki sposób może być spełniony.

Bardzo łatwo wpaść w uzależnienie od narkotyków, ale wyjście z niego to niekiedy niezwykle trudny proces, ciągnący się całymi latami. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj głód narkotykowy, szczególnie silny w początkowym okresie po odstawieniu. Nie jest to, jak sądzi wielu ludzi, zwykła chęć przyjęcia danej substancji. Narkotyki uzależniają tak mocno, że po ich odstawieniu pojawia się ogromny ból fizyczny razem z wieloma innymi problemami i zaburzeniami w pracy organizmu. Osoba odczuwająca taki głód i pozbawiona profesjonalnej pomocy momentalnie traci kontrolę nad swoim życiem. Zaczyna kupować coraz więcej narkotyków, dochodząc do wydawania na to wszystkich oszczędności, sprzedawania swoich rzeczy czy zaciągania pożyczek, aby tylko sfinansować kolejne dawki. Profesjonalne leczenie z uzależnienia od narkotyków to przede wszystkim detoks połączony z psychoterapią. Istnieje wiele metod mogących wspomagać ten proces – spotkania grupowe czy terapia szokowa. Kościół Katolicki praktykuje również terapię duchową, która pomaga uzależnionym w powrocie do normalnego życia.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.