Ustanowienie prokurenta – opłacalny krok?

Ustanowienie prokurenta

Prowadzenie własnej firmy na pewno nie jest prostym zadaniem. Czasami na głowę przedsiębiorcy w jednym momencie spada tak wiele różnych spraw, że po ludzku zwyczajnie nie jesteśmy w stanie się z nimi uporać. Aby móc to zrobić, musielibyśmy chyba podzielić samych siebie na kilka części i być w paru miejscach jednocześnie. Niekiedy dosłownie stajemy na głowie, spotykamy się w ciągu jednego dnia z kilkoma kontrahentami, nadajmy dziesiątki przesyłek, spędzamy pół dnia w samochodzie na dojazdach w różne miejsca, a i tak nie jesteśmy w stanie do końca zadbać o wszystko. Wpadamy wówczas w swego rodzaju niebezpieczną spiralę, kiedy liczba spraw "do załatwienia" stale rośnie, a my sami poświęcamy na nie coraz więcej czasu który powinien być dla nas czasem wolnym – i tak spędzamy całe tygodnie pracując dzień w dzień, bez chwili wytchnienia.

Oczywiście, w nieco lepszej sytuacji są tutaj przedsiębiorcy bardziej rozwinięte działalności, na spółkę z kilkoma osobami. Wówczas istnieje wyraźny podział obowiązków, a jedna osoba nie jest odpowiedzialna za wszystko – trzeba jedynie jasno ustalić, kto jest odpowiedzialny za konkretne kwestie. Jeśli jednak ktoś prowadzi jednoosobową działalność, to wszystkie takie obowiązki spadają wyłącznie na jego barki, co niekiedy okazuje się być zadaniem zwyczajnie ponad ludzkie siły. Warto jednak pamiętać, że również w tak "beznadziejnych" sytuacjach istnieje wiele skutecznych rozwiązań.

Jedną z najlepszych propozycji jest wówczas powołanie prokurenta, co w ogromnym wręcz stopniu może ułatwić nam prowadzenie takiej działalności. Prokura to swego rodzaju instytucja, pełniąca funkcję przedstawicielstwa danej firmy. Prokurent reprezentuje przedsiębiorcę w kontaktach z kontrahentami oraz w wielu sprawach biznesowych. Przedstawicielstwo takie ma mocno formalną postać, bowiem udzielamy mu stosownych uprawnień na podstawie spisanego wcześniej aktu notarialnego. W pewnym sensie stanowi ono również osobą działalność, jest bowiem wpisywane do rejestru przedsiębiorstw. Taki prokurent jest zatem kimś znacznie więcej, niż tylko przedstawicielem handlowym. Ma on pełne prawo do reprezentowania firmy w wiążących sprawach sądowych czy zawierania w jej imieniu różnego rodzaju umów, mogących mieć duży wpływ na sposób jej funkcjonowania. Funkcjonowanie prokury dopuszczalne jest przy wielu rodzajach działalności gospodarczej – może występować między innymi w spółkach kapitałowych.

Można zatem powiedzieć, że prokurent jest przedstawicielem firmy posiadającym bardzo szerokie uprawnienia, który może zawierać w imieniu reprezentowanego przez siebie przedsiębiorstwa szereg wiążących umów i wykonywać wiele czynności prawnych. Nie trzeba zatem chyba mówić o tym, że powołanie kogoś takiego w swojej firmie jest rozwiązaniem bardzo opłacalnym. Przede wszystkim od razu zdejmujemy ze swoich barków całe mnóstwo obowiązków, z którymi wcześniej samodzielnie nie byliśmy w stanie sobie poradzić. Ponadto na stanowisko prokurenta powołuje się zwykle ludzi posiadających w określonych dziedzinach spore kwalifikacje, którzy w konkretnych branżach będą w stanie poruszać się znacznie lepiej, niż my sami. Większe firmy, które mają pod tym względem automatycznie większe wymagania, ustanawiają nawet kilku prokurentów – każdy do zajmowania się osobnymi dziedzinami. Dzięki temu każde przedsiębiorstwo może działać znacznie sprawniej.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.