Ogrzewanie podłogowe — jak regulować temperaturę w mieszkaniu?

Maty i kable grzewcze w podłodze zapewniają ciepło w mieszkaniu. Jednak ich działanie byłoby niemożliwe, gdyby nie regulatory temperatury, jedyne widoczne elementy instalacji grzewczej w domu z ogrzewaniem elektrycznym. Nieskomplikowane w obsłudze urządzenia pozwalają na wybranie optymalnej temperatury we wnętrzu, a także na znaczące obniżenie rachunków za prąd. Korzystanie z ich różnorodnych opcji przyczynia się bowiem do zmniejszenia zużycia energii. 

Regulatory do ogrzewania podłogowego

Produkcją urządzeń do ogrzewania podłogowego zasilanego energią elektryczną zajmuje się polska firma Thermoval. Oferuje między innymi maty i kable elektryczne do układania pod różnorodnymi posadzkami. Maty i kable nagrzewają się i oddają ciepło do pomieszczenia. To najprostsze w obsłudze i montażu ogrzewanie, jakie można zainstalować w domu nowym i remontowanym. Równie nieskomplikowane jest posługiwanie się nim. Ogrzewanie elektryczne nie wymaga nawet serwisowania, a praca użytkowników skupia się jedynie na ustawieniu wymaganej temperatury. 

Po stronie użytkownika należy wybór regulatora. Można zakupić regulator manualny, najprostszy w obsłudze, ale jednocześnie oferujący najmniej funkcji, regulator programowalny, a nawet taki, który odbiera sygnał przez WiFi i którym można zarządzać zdalnie. Sprawdź, jak działają poszczególne regulatory temperatury!

 

Regulator manualny

Wyposażony jest między innymi w kablowy czujnik podłogowy, dzięki czemu sprawnie reaguje na zmiany temperatury w pomieszczeniu. Urządzenie jest nieskomplikowane: ma przełącznik włącz/wyłącz oraz pokrętło, którym ustawia się żądaną temperaturę. Wystarczy ustawić pokrętło na określoną temperaturę i cieszyć się ciepłem w mieszkaniu. Regulator temperatury można montować także w systemach wodnego ogrzewania podłogowego. 

Regulator programowalny

To już bardziej zaawansowane urządzenie do sterowania ogrzewaniem podłogowym elektrycznym, ale także wodnym. Oczywiście służy do regulacji temperatury, wyposażone jest w czujnik podłogowy, ale w zależności od modelu może mieć także funkcję: 

  • otwarte okno, 
  • adaptacyjną, 
  • przerwę wakacyjną, 
  • autodiagnostykę awarii, 
  • przeciw zamrożeniową.

Wybór żądanej temperatury wymaga jedynie naciśnięcia na odpowiednie diody na ekranie LCD, który wbudowany jest w ścianę pomieszczenia. 

Regulator z WiFi

Najbardziej zaawansowany regulator temperatury wyposażony w ekran dotykowy oraz moduł sterowania bezprzewodowego WiFi. Użytkownik przy pomocy bezpłatnej aplikacji działającej na oprogramowaniu Android lub ISO może zdalnie ustawiać wymaganą temperaturę oraz programować działanie ogrzewania podłogowego na cały tydzień. 

Tego typu regulatory można wykorzystywać do sterowania elektrycznym ogrzewaniem podłogowym, powietrznym ogrzewaniem elektrycznym, powietrznym lub podłogowym ogrzewaniem wodnym, a nawet systemami klimatyzacji.

 

Jak korzystać z regulatorów, by oszczędzać energię?

Minimalizowanie kosztów elektrycznego ogrzewania podłogowego polega między innymi na ekonomicznym wykorzystaniu ogrzewania, a w tym pomagają właśnie regulatory temperatury. 

Wysokość rachunków za prąd ograniczysz, jeśli:

  • Programujesz czasowo korzystanie z temperatury komfortowej i ekonomicznej w ciągu doby. Zmniejszaj temperaturę za pomocą regulatora w nocy, kiedy wystarczy, że w sypialni jest 16-18 stopni, gdy wychodzisz do pracy, wyjeżdżasz na urlop. 
  • Korzystasz z funkcji „otwarte okno”, która wyłącza ogrzewanie w trakcie wietrzenia pomieszczenia.
  • Jeżeli ogrzewanie podłogowe stosujesz po to, by podgrzać łazienkę, system można uruchamiać tylko na kilka godzin rano i wieczorem, czyli wtedy, kiedy korzystasz z pomieszczenia. 

 

Wygodne regulowanie temperatury

Warto pamiętać, że ogrzewanie podłogowe elektryczne bardzo szybko oddaje ciepło. Jeśli pokryte jest płytkami, to już po kilku minutach od uruchomienia mat czy kabli grzewczych, podłoga robi się przyjemnie ciepła, a ogrzewanie stóp w pierwszej kolejności powoduje, że organizm człowieka szybciej to ciepło odczuwa. Nie trzeba więc stale utrzymywać optymalnej temperatury w mieszkaniu. Nowoczesne, niezawodne i proste w obsłudze regulatory temperatury Thermoval (https://thermoval.pl/oferta/ogrzewanie-podlogowe/regulatory-temperatury-i-czujniki/) pozwalają na zmniejszanie lub zwiększanie jej zaledwie jednym ruchem palca albo na programowanie indywidualnych ustawień dopasowanych do rytmu życia lokatorów.

Artykuł partnera

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.