Rozwiązania chmurowe, pozwalające na wygodne przechowywanie danych firmy i lepsze zarządzanie z nimi stale zyskują na popularności. Z badań wynika, że ponad 80% polskich przedsiębiorców decyduje się obecnie na korzystanie z nich lub zwiększa ich zastosowanie w swoich firmach. Korzystanie z chmur może zarówno poprawić funkcjonowanie całej firmy, lub – jak ma to miejsce w przypadku niektórych przedsiębiorstw – jednego z jej obszarów. Wykonywanie niektórych czynności i operacji biznesowych staje się dzięki temu o wiele łatwiejsze.
Coraz większym uznaniem zaczynają cieszyć się również tak zwane rozwiązania hybrydowe, będące połączeniem chmury firmowej oraz prywatnej, przy wspomaganiu ze strony niektórych rozwiązań IT. Jak zaznaczają eksperci, rozwiązanie takie jest dość uniwersalne, choć najwięcej swoich zastosowań ujawnia dopiero w przypadku dużych, bardziej rozbudowanych firm. Stały wzrost popularności takich rozwiązań jest zauważalny właściwie na całym świecie, zaś Polska nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem. Trudno jednak jest się temu dziwić, bowiem jest to naturalny efekt rozwoju technologicznego, jaki przeżywamy od wielu lat.
Coraz więcej ludzi zaczyna po prostu zdawać sobie sprawę z tego, jak wielkie korzyści wynikają z korzystania z nowoczesnych rozwiązań i jak bardzo mogą one ułatwiać prowadzenie jakiejkolwiek firmy. Chmura jest tutaj świetnym przykładem. Pokazuje ona, że dzięki korzystaniu z takich technologii może przede wszystkim znacznie poprawiać naszą mobilność i dawać nam stały, zdalny dostęp do wielu operacji biznesowych wykonywanych przez nasze przedsiębiorstwo.
Ponadto okazuje się, że korzystanie z nich zapewnia nam spore oszczędności nie tylko jeśli chodzi o czas, ale również pieniądze – jest to po prostu znacznie tańsze, niż stacjonarne technologie. Chmurę można oczywiście wykorzystywać na wiele sposobów. Bardzo dużo zależy tutaj przede wszystkim od wielkości danej firmy oraz konkretnej charakterystyki działalności, którą się ona zajmuje. Podobnie jak zmienia się sama technologia, tak zmienia się również sposób, w jaki do niej podchodzimy i jak z niej korzystamy.
Dotychczas istniał tutaj bardzo mocny i wyraźny podział na chmurę publiczną i prywatną. Jak można się domyśleć, w chmurze publicznej przechowywano te dane, do których chcieliśmy zapewnić wszystkim swobodny dostęp. Chmura prywatna służyła natomiast do przechowywania bardziej poufnych informacji, do których dostęp mogli mieć jedynie wybrani pracownicy. Obecnie jednak coraz częściej można się spotkać z rozwiązaniami hybrydowymi, które stanowią swego rodzaju połączenie chmury publicznej i prywatnej. Daje to wiele korzyści i przynosi przede wszystkim spore oszczędności. Takie rozwiązania hybrydowe są przede wszystkim bardzo elastyczne, dzięki czemu można dostosowywać je do indywidualnych potrzeb danego użytkownika. Idealnie sprawdzają się w przypadku większych firm, gdzie zachodzi potrzeba przechowywania i wykorzystywania przez szersze grono osób dużych ilości danych. Małe firmy powinny jednak pozostać raczej przy standardowych rozwiązaniach.
Do stworzenia chmury hybrydowej potrzebna jest praca nierzadko dość rozbudowanego działu IT, a większość niewielkich przedsiębiorstw nie może pozwolić sobie na taki wydatek. Z tego trzeba zdawać sobie sprawę – o ile korzyści płynące z rozwiązań hybrydowych są niezaprzeczalne, o tyle trudno jest również nie zauważyć tego, że są one droższe i bardziej skomplikowane we wdrażaniu. Tak czy inaczej można stwierdzić, że wszystkie rozwiązania chmurowe to niesamowita pomoc przy prowadzeniu firmy. Już teraz korzystanie z nich jest standardem w polskim biznesie, a liczba przedsiębiorców którzy doceniają ich niesamowite możliwości rośnie z roku na rok.
Polecamy
Najnowsze
Meble fryzjerskie - na co zwracać uwagę, by służyły przez lata?
W salonach fryzjerskich znajdują się różne specjalistyczne meble, których nie znajdziemy w żadnym innym miejscu. Fotele, konsolety... [...]
Komentarze (0)