Agregat wody lodowej - czym jest i jak jest wykorzystywany?

Agregat wody lodowej to urządzenie służące do odprowadzania ciepła z cieczy (przeczytaj więcej: http://energycool.pl/produkty/wytwornica-wody-lodowej-chiller/). Usuwanie ciepła z pomieszczeń przemysłowych w wielu przypadkach stanowiło fundament prowadzenia procesu technologicznego. W wielu gałęziach przemysłowych takie ciepło wytwarzane podczas licznych procesów może znacząco wpływać na sprawność określonych urządzeń lub uniemożliwić całkowicie wykonywanie na nich działań, a co za tym idzie kontynuowania produkcji. Właśnie dlatego instalacje chłodnicze, jak agregaty wody lodowej są niezwykle istotnymi elementami wszelkiej aparatury przemysłowej.  Czym właściwie jest agregat wody lodowej i ile kosztuje? Jaki jest schemat i zasada działania tego urządzenia? 

Agregat wody lodowej - czym jest?

Agregat wody lodowej jest wymiennikiem ciepła, w którym czynnikiem pośredniczącym wymiany między wodą a powietrzem jest freon. Urządzenia te znajdują rozmaite zastosowania w klimatyzacjach, dzięki dostarczaniu powietrza bądź cieczy w niskiej temperaturze, przede wszystkim w celu utrzymania określonych i precyzyjnych procesów technologicznych. Nowocześniejsze urządzenia wykorzystują wodę jako czynnik w postaci wody lodowej. Jest ona substancją, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem branży chłodniczej, ze względu na fakt, iż naturalnie występuje w naturze, a do uzyskania wody lodowej wystarczy utrzymanie jej w temperaturze około 7 stopni Celsjusza. Właśnie dlatego jest ona jednym z podstawowych substancji chłodniczych, wykorzystywanych w branży przemysłowej i usługowej.

Absorpcyjny agregat wody lodowej

Absorpcyjne agregaty wody lodowej nieco różnią się od urządzeń wspomnianych wcześniej. W swojej pracy wykorzystują ciepło odpadowe oraz gaz ziemny, który służy do produkcji chłodu. Absorpcyjny agregat wody lodowej jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku deficytu energii elektrycznej. W schemacie działania tych urządzeń niezbędna jest energia cieplna, a całość procesu opiera się na wrzeniu i odparowywaniu elementu chłodniczego, a także na zależności temperatury. Ciepło może pochodzić z dowolnego źródła - technologicznego, z miejskiej sieci ciepłowniczej, ze spalania gazu bądź biomasy, a także ciepło z kolektorów słonecznych lub modułu kogeneracyjnego. Może to być również odzysk ze spalin i korpusów silników spalinowych.

Absorpcyjny agregat wody lodowej

Agregat wody lodowej - schemat i zasada działania

W skład instalacji wykorzystujących wodę lodową wchodzi klimakonwektor oraz agregat wody lodowej. Schemat działania polega na wymiennikach ciepła w zakresie woda-powietrze. W momencie, gdy przez klimakonwektory przepływa powietrze, rośnie o około 5  do 6 stopni Celsjusza temperatura wody lodowej. Niezwykle ważna jest tutaj także pompa zasilająca wodę w ciśnienie - to właśnie dzięki niej woda lodowa zostaje przetransportowana do odbiornika końcowego. Najważniejszy w całym procesie jest oczywiście agregat wody lodowej - schemat działania opiera się na dostarczeniu wody lodowej do wentylatorowych wymienników ciepła i jej powrocie, gdy zostanie już ogrzana.

Zasady działania agregatu wody lodowej opierają się na czynniku roboczym wody lodowej jako konkretnym przypadku określonego rodzaju instalacji chłodniczej. Budowa jest stosunkowo taka sama jak w systemach ogrzewania, istotną różnicą jest jedynie fakt zasilania instalacji wodą lodową. Jest ona wytwarzana w chillerze, inaczej wytwornicy, a następnie rurami transportowana od źródła do odbiorników. Agregat wody lodowej zasady działania opiera zwykle na roztworze glikolu etylowego lub propylenowego wraz z wodą lub innych solanek i wiąże się z krzepliwością wody lodowej.

Agregat wody lodowej - cena

Niezbędnym elementem wyposażenia szeroko pojętej branży przemysłowej, a także rynku usługowego jest agregat wody lodowej. Cena takiego urządzenia waha się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak w taki sprzęt zainwestować, ponieważ ma szerokie zastosowanie przemysłowe i klimatyzacyjne, pozwalając jednocześnie na prawidłowe funkcjonowanie procesów technologicznych czy w ogóle umożliwiając ich pracę - zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do postojów technologicznych. Cena agregatu wody lodowej uzależniona jest od określonych parametrów i zastosowań. Sprzęt powinien być dostosowany do wymogów i zakresu działań, jakie powinien spełniać.

Artykuł partnera zewnętrznego przemyslowechlodnictwo.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.