Ile trzeba wydać na laptopa do gier?

Za prawdziwą maszynę gmaingową zapłacić musimy około 7000-8000 złotych. Nie każdy jednak dysponuje tak dużym budżetem, dlatego warto zastanowić się, czy można nieco obniżyć cenę i nadal zakupić urządzenie, które będzie w stanie obsłużyć najnowsze gry komputerowe.

Oczywiście o graniu na najwyższych możliwych detalach i przy 80 fps-ach nie może być mowy. Pozwolą nam na to jedynie modele z najwyższej półki jakościowej. Gdy zejdziemy jednak stopień niżej, ujrzymy wiele bardzo przyzwoitych laptopów, czego przykładem może być chociażby Lenovo Y700.

Rozrywka za przystępną cenę

Laptop występuje w dwóch najmocniejszych zestawach, które różnią się nieco ceną. Pierwszy z nich wyposażony jest w ekran o przekątnej 15,6 cali – jest to więc typowe urządzenie o stacjonarnym charakterze. Jeżeli zależy nam na jak największej wydajności w grach, koniecznie rozglądajmy się za modelami wyposażonymi w procesory Intel Core typu HQ. Posiadają one bowiem w cztery rdzenie, a ich osiągi nie są w żaden sposób ograniczane (na przykład niskim wskaźnikiem TDP).

Najwięcej oczekiwać możemy po Lenovo Y700 z układem i7-6700HQ. Jego taktowanie bazowe wynosi 2600 MHz – w trybie boost rośnie ono jednak do poziomu 3500 MHz. Procesor gwarantuje bardzo wysoką wydajność, którą od razu zauważymy w grach. Jeżeli zależy nam na pewnych oszczędnościach, zakupić możemy model z procesorem i5-6300HQ. Zapewnia on jednak niższe osiągi.

Miłośnicy gier komputerowych koniecznie powinni zainteresować się modelami korzystającymi z dedykowanej karty graficznej. W przypadku omawianego laptopa będzie to Nvidia GeForce GTX 960M. Wyróżnia się ona w 4 GB pamięci GDDR5. Jest to jednostka z wysokiej półki jakościowej.

Jeżeli do tego wszystkiego dodamy pamięć RAM DDR4-2133 (maksymalnie 16 GB), otrzymamy laptopa, który powinien zagwarantować płynną rozgrywkę na średnich ustawieniach graficznych w niemal wszystkich najnowszych produkcjach. Spośród nich wymienić można chociażby Wiedźmina 3, No Man’s Sky czy Overwatch. Ile jednak należy zapłacić za takiego laptopa? Cena najwydajniejszego modelu oscyluje wokół granicy 4000 złotych.

A może jednak 17 cali?

Drugi dostępny na rynku zestaw różni się tylko nieznacznie. Jest to bowiem laptop o tym samym procesorze i karcie graficznej, który jednak został wyposażony w ekran o przekątnej 17,3 cali. Tak duże urządzenie nie będzie zbyt poręczne w podróży, jednak w ramach użytku domowego może okazać się dobry wyborem.

Lenovo Y700-17 obsłużyć może również pojemniejsze kości pamięci RAM (maksymalnie do 32 GB). Oba laptopy obsługują natomiast rozdzielczość Full HD oraz dyski twarde typu HDD (do 1 TB), SSD (do 512 GB) oraz SSHD (1 TB+8 GB). Za większy ekran i większą ilość pamięci będziemy musieli zapłacić mniej więcej 1000 złotych więcej.

Za 4000-5000 złotych otrzymamy więc laptopa, który zagwarantuje nam obsługę najnowszych gier komputerowych. Podobnymi możliwości wyróżnia się inny model firmy, a mianowicie Lenovo IdeaPad 700. Jest on o kilkaset złotych tańszy, jednak korzysta z odrobinę słabszej karty graficznej (Nvidia GeForce GTX 950M).

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.