Pożyczki pod zastaw: co warto o nich wiedzieć?

Polski sektor kredytowy od kilku lat ulega daleko idącym przekształceniom. Jednym z najbardziej znamiennych zjawisk jest to, że klienci coraz bardziej interesują się tymi produktami pożyczkowymi, które jeszcze do niedawna stanowiły co najwyżej margines rynku.

Jedną z najciekawszych i najbardziej korzystnych "alternatywnych" usług pożyczkowych są z całą pewnością szeroko rozumiane pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Co warto wiedzieć o tych rodzajach pożyczek i w jakich konkretnie aspektach pożyczki pod zastaw domu albo mieszkania mogą okazać się opcją bardziej korzystną, niż typowe produkty kredytowe? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na te pytania.

Pożyczki pod zastaw: co warto o nich wiedzieć?

Główne i z całą pewnością najważniejsze atuty takich rozwiązań, jak pożyczki pod zastaw nieruchomości to z całą pewnością szeroko rozumiane warunki finansowe. W porównaniu do innych produktów pożyczkowych, pożyczki pod zastaw cechują się przede wszystkim takimi zaletami, jak:

  • 1. Znacznie niższe oprocentowanie
  • 2. Wyraźnie dłuższy okres spłaty
  • 3. Wyraźnia wyższa maksymalna kwota kredytu

Oczywiście, przewaga pożyczek pod zastaw nieruchomości nad innymi rodzajami kredytów w wymienionych powyżej aspektów bynajmniej nie jest czymś niezrozumiałym ani też rezultatem żadnej promocji. Po prostu, w przypadku kredytów pod zastaw bank lub firma pożyczkowa otrzymują zabezpieczenie pożyczonych pieniędzy w postaci nieruchomości będącej własnością pożyczkobiorcy. To właśnie to sprawia, że pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania z jednej strony odznaczają się wyraźnie niższym oprocentowaniem, niż inne rodzaje kredytów(różnice mogą skutkować oszczędnościami liczonymi nawet w tysiącach złotych w skali roku), z drugiej zaś strony bank lub firma pożyczkowa znacznie korzystniej oceniają zdolność kredytową pożyczkobiorcy ubiegającego się o pożyczkę pod zastaw nieruchomości, co skutkuje między innymi możliwością pożyczenia większej kwoty pieniędzy oraz na dłuższy okres.

Jakie są rodzaje pożyczek pod zastaw?

Zasadniczo, pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania funkcjonują na polskim rynku w dwóch podstawowych, najczęściej spotykanych wariantach. Są to;

  • 1. Pożyczki pod przewłaszczenie
  • 2. Typowe pożyczki pod hipotekę

W tym pierwszym przypadku mechanizm działania pożyczki prezentuje się następująco: pożyczkobiorca przepisuje własność nieruchomości na rzecz pożyczkodawcy. To przepisanie trwa oczywiście tylko przez okres kredytowania i jest czysto formalne(w żaden sposób nie wpływa na przykład na kwestie mieszkania w posiadanej przez pożyczkobiorcy nieruchomości). Gdy pożyczka zostaje spłacona, dom lub mieszkanie automatycznie znów stają się formalną własnością pożyczkodawcy.

Drugi z dwóch podstawowych wariantów, w jakich obecnie występują pożyczki pod zastaw nieruchomości, to typowe pożyczki pod hipotekę. W tym wypadku pożyczkodawca dokonuje wpisu do księgi wieczystej posiadanego przez pożyczkobiorcę domu lub mieszkania, co zapewnia mu pierwszeństwo w zaspokojeniu swoich roszczeń w przypadku sprzedaży lub licytacji nieruchomości. Warto dodać, że jest to wariant rzadziej występujący i mniej korzystny, niż pożyczki pod przewłaszczenie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.