Uzależnienie występujące łącznie z chorobą afektywną

Jeśli będzie się pojawiać diagnoza depresji albo też choroby dwubiegunowej będzie się to wiązało z tym, że rośnie zdecydowanie możliwość rozwoju uzależnień, nadużywania alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. W przypadku nawracającej depresji szacuje się, że ten procent ryzyka rośnie nawet o 40. Wskaźnik współwystępowania tych dwóch schorzeń jest pokaźny to między 33 a 46%. Zobacz, co mówią specjaliści z jedrusinski.pl

Jak to się dzieje? 

To zjawisko ma podłożę wieloczynnikowe. Pacjenci, którzy cierpią na depresję nim będą trafiać do specjalistycznej opieki psychiatrycznej będą chcieli swoje objawy leczyć za pomocą alkoholu. Zachowania takie mogą być wstępem do rozwijającego się uzależnienia. Dodatkowo, gdy chodzi o osoby, które mają problem z chorobą dwubiegunowa będzie u nich występować istotna skłonność do nadużywania substancji, co będzie między innymi oparte na tym, że w takiej chorobie będzie większa aktywność impulsowa, co sprawi, żę człowiek będzie podatny na to, by zachowywać się zgodnie z impulsami, może pojawiać się obraz epizodu maniakalnego czy hipomaniakalnego. Tak samo dzieje się w depresji nawracającej czy w innych fazach depresyjnych, gdy chodzi o chorobę dwubiegunową może występować zjawisko, które powszechnie określa się jako samookaleczenie alkoholem. Osoba, która cierpi na zaburzenie afektywne, będzie chciała wykorzystywać alkohol do tego, by skutecznie redukować lęk oraz napięcia. Może oceniać to właśnie jako lekarstwo na wszelkie nieprzyjemne skutki zdrowotne. 

depresja

Nie da się jednak zapominać, żę w takich przypadkach alkohol będzie wyłącznie jako chwilowe pocieszenie. Szybko zaczynają się bowiem ujawniać różnego rodzaju niekorzystne efekty działania alkoholu jako takiego czynnika, który będzie pogarszał skuteczność czy bezpieczeństwo stosowania leków, pogarszającego się nastroju, stwarzać się będzie także ryzyko tego, że zaczynają się kolejne nawroty choroby, pogarsza się zdolność do tego, by radzić sobie z sytuacjami stresowymi, które mogą mieć niekorzystne skutki dla naszego zdrowia. Innym aspektem współistnienia problemu alkoholowego oraz wtórnych objawów depresyjnych będzie w głównej mierze występowanie przewlekłego nadużywania alkoholu. 

Skuteczne leczenie obu problemów

Nie da się zaprzeczyć, że współwystępowanie uzależnienia od alkoholu i jednocześnie choroby afektywnej będzie wymagać leczenia obu tych problemów zdrowotnych jednocześnie. Jak pokazują nam badania osoby chorujące na depresję i jednocześnie alkoholizm powinny stosować leczenie, które będzie działać nie tylko psychoterapeutycznie, ale będzie także wprowadzać odpowiednie leki, dzięki którym zależnie ma być takie, że łatwiej będzie można mówić o utrzymywaniu tak ważnej w tej sytuacji abstynencji. Stosowane będą leki, które zmniejszyć mogą głód alkoholowi, albo też intensywność picia. Oprócz tego oczywiście farmakologicznie podejmuje się także leczenia tego drugiego problemu a więc właśnie depresji czy choroby dwubiegunowej. Udało się bowiem wykazać, że leki przeciwdepresyjne a także stabilzujące nastrój mogą poprawiać nie tylko stan psychiczny, ale mogą również pomóc w leczeniu alkoholizmu. U osób uzależnionych, które mają jedynie przejściowe objawy spadku nastroju stosowanie tak silnych środków może nie być potrzebne.

 

Sprawdź więcej informacji na: uzaleznionyodsieci.pl 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.