
Według niektórych studiowanie filologii ma sens tylko w jednym przypadku – gdy komuś zależy na nauczaniu języka w szkole. To oczywiście stereotyp, w który nie warto wierzyć. Studiowanie języka obcego może okazać się nie tylko niezwykle przydatne podczas zdobywania pracy, ale może także pomóc w rozwijaniu innych pasji, takich jak podróżowanie.
Nie tylko szkoła
Ukończenie anglistyki = praca nauczyciela w szkole? Niekoniecznie. Oczywiście jest to jeden z możliwych kierunków zawodowych; wymaga od kandydata uzyskania uprawnień pedagogicznych. Absolwent anglistyki znajdzie także zatrudnienie w prywatnych przedszkolach i w szkołach językowych. Sporo zarobi również na korepetycjach – nauczanie języka „po godzinach” jest niezwykle opłacalne i niejednokrotnie zapewnia drugą pensję. Absolwent filologii nie musi jednak wiązać swojej kariery zawodowej z nauczaniem (nieważne, w jakim wymiarze). Świetnie sprawdzi się także jako tłumacz lub copywriter obcojęzyczny. Warto także pamiętać, że filolodzy znajdą zatrudnienie również w urzędach czy firmach utrzymujących kontakty handlowe z zagranicą.
Poszerzanie horyzontów
Studiowanie filologii to nie tylko studiowanie języka i możliwość jego biegłego opanowania; to także poznawanie kultury, historii i zwyczajów danego narodu. Student filologii będzie miał okazję poszerzyć własne horyzonty, spojrzeć na świat oczami obcokrajowca, a jednocześnie zdystansować się i zrozumieć wiele rzeczy. Przyda się to zwłaszcza osobom, które uwielbiają podróżować lub wiążą swoją przyszłość z częstymi wyjazdami do krajów danego kręgu kulturowego.
Jedna filologia, dwa języki
Niektóre uczelnie umożliwiają studiowanie dwóch języków w ramach jednego kierunku. Bardzo popularnym połączeniem jest filologia angielska z językiem hiszpańskim, co pozwala studentowi na opanowanie języków, które za ojczyste uważa prawie miliard ludzi na całej ziemi, a jeszcze więcej potrafi się nimi posługiwać lub jest w trakcie ich nauki. Nietrudno się domyślić, że biegła znajomość dwóch tak ważnych języków może być ogromnym atutem przy poszukiwaniu pracy; w grę wchodzą chociażby tłumaczenia dwujęzyczne, które są znacznie bardziej opłacalne.
Filologię angielską (wraz z różnymi specjalnościami) można studiować np. tutaj.
Materiał zewnętrzny
Polecamy
Najnowsze
Sztuczna trawa na boisko – nowoczesne rozwiązanie dla sportu
W ostatnich latach sztuczna trawa stała się jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych na boiskach sportowych. Choć jeszcze niedawno... [...]
Komentarze (0)