Narzędzie ogrodnicze przed zimą

Zima to czas spoczynku dla większości ogrodowych roślin. W tym czasie nieco wytchnienia zyskują również narzędzia, które od wczesnej wiosny aż do później jesieni intensywnie pracowały na rzecz pięknego wyglądu naszego ogrodu. Aby jednak wraz z nadejściem nowego sezonu były sprawne, jeszcze przed nadejściem zimy musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Jak to zrobić?

Jakie narzędzia wymagają szczególnej troski?

Do urządzeń, które należy odpowiednio zabezpieczyć przed zimą, zalicza się między innymi:

  • kosiarka – stanowi jedno z najbardziej eksploatowanych narzędzi w naszym ogrodzie. Nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli bowiem zależy nam na tym, aby nasz trawnik pięknie wyglądał, musimy go systematycznie strzyc, do czego właśnie niezbędna jest kosiarka. Zanim jednak odstawimy sprzęt do pomieszczenia gospodarczego, musimy zadbać o kilka istotnych kwestii.

Nie możemy zapomnieć o:

  • odłączeniu świecy zapłonowej – tę czynność wykonujemy jako pierwszą, dzięki temu zabezpieczymy sprzęt przed przypadkowym uruchomieniem,
  • opróżnieniu zbiornika z niewykorzystanego paliwa – pozostawiona w zbiorniku benzyna może zapychać kanaliki sprzętu i być przyczyną korozji. Powinniśmy ją zatem bezwzględnie usunąć. Możemy to zrobić po prostu wypalając do końca paliwo lub przelewając je do kanistra za pomocą specjalnej odsysarki.
  • wyjęciu ostrza i jego naostrzeniu – czynność tę należy przeprowadzić w rękawicach, co zapewni nam bezpieczeństwo. Oprócz naostrzenia noży ważne jest również ich optymalne wywarzenie. Jeżeli nie do końca wiemy, jak się za to zabrać, zadanie to powierzmy specjalistom z serwisu.
  • opróżnieniu zbiornika z olejem – w przypadku nowoczesnych kosiarek wymiana oleju jest łatwa. Są one bowiem wyposażone w specjalne zawory do usuwania oleju. Wystarczy je odkręcić, podstawiając pod kosiarkę naczynie, do którego ścieknie substancja. Jeżeli mamy nieco starszy sprzęt, do usunięcia oleju możemy użyć odsysarki.
  • wyczyszczeniu spodu kosiarki z błota i resztek trawy – w tym celu możemy użyć sprężonego powietrza, węża ogrodowego bądź tradycyjnej myjki. Jeżeli zabrudzenia są zaschnięte szczególnie przydatna okazać może się szpachelka lub szczotka druciana.

Pamiętajmy jednak, aby nie czyścić kosiarki za pomocą myjki ciśnieniowej. Może ona bowiem uszkodzić wrażliwe elementy urządzenia.

  • wymianie filtra powietrza – zanieczyszczony filtr może skutecznie obniżyć sprawność sprzętu, gdyż zmniejsza efektywność spalania paliwa. Proces ten wymaga bowiem dostępu do powietrza, a brudny filtr skutecznie go blokuje.

Jeżeli w naszej kosiarce znajduje się filtr papierowy, po prostu wyrzućmy stary, a w jego miejsce zamontujmy nowy. Gdy zaś sprzęt wyposażony jest w filtr gąbkowy, umyjmy go, wysuszmy, nasączmy nowym olejem, a na koniec powtórnie zamontujmy.

  • piła łańcuchowa – to kolejne narzędzie, o które należy zadbać zanim przejdzie na zasłużony wypoczynek. W jej przypadku konieczne jest przede wszystkim usunięcie zabrudzeń i wyczyszczenie wszelkich szczelin, do których w trakcie pracy mogły dostać się odpadki z drewna. Warto to zrobić za pomocą płaskiego pędzla lub sprężonego powietrza. Nie możemy również zapomnieć o sprawdzeniu naciągu łańcucha.

Większość narzędzi, których używamy podczas pielęgnacji ogrodu, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia zanim na kilka zimowych miesięcy odejdą w zapomnienie. Dzięki prostym zabiegom pielęgnacyjnym, takim jak mycie, ostrzenie czy też wymiana zużytych elementów, zyskamy pewność, iż na wiosnę sprzęt ten będzie działał bez zarzutu.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.