Jak wybrać sprzęt do monitoringu domowego?

Instalacja CCTV (Closed-Circuit TeleVision – telewizji w układzie zamkniętym) w domu powinna być jak najmniej widoczna i wpisywać się w architekturę budynku. Punktem wyjścia przy aranżowaniu systemu zabezpieczeń jest podjęcie decyzji o formie monitoringu, rodzaju użytego sprzętu i jego rozlokowaniu.

Rozlokowanie zabezpieczeń

Telewizja przemysłowa wykorzystywana jest do podniesienia bezpieczeństwa. Monitoring domu oraz przylegającej do niego posesji powinien przede wszystkim być skuteczny, dlatego bardzo ważne jest, by dobierając formę zabezpieczeń wziąć pod uwagę potrzeby domowników w tym zakresie. Warto najpierw zadać sobie pytania dotyczące tego, co ma być monitorowane, zapis obrazu z jakiego obszaru ma być rejestrowany oraz z ilu dni ma być przechowywane nagranie.

Funkcje domowego systemu CCTV

Domowa telewizja przemysłowa wykorzystywana jest w celu poprawy bezpieczeństwa, ochrony przed nieproszonymi gośćmi, włamaniami, aktami wandalizmu, a nawet zapobiegania wizytom akwizytorów czy domokrążców. To również doskonałe rozwiązanie w przypadku pobytu na wakacjach. Dzięki monitoringowi można być spokojnym o swoją posesję, ponieważ nawet najdrobniejszy ruch w domu lub ogrodzie może zostać wysyłany na telefon komórkowy co daje natychmiastowy podgląd potencjalnie zagrożonego miejsca.

Kamery w domu pozwalają również na kontrolę np. pracy niani opiekującej się dziećmi, aktywności malucha nocą czy rozrabiających zwierzaków. W tym ostatnim przypadku można zainstalować kamerę z komunikacją głosową. Dzięki temu można mówić do czworonoga w czasie, gdy zostaje on sam w domu.

Monitoring analogowy czy cyfrowy (AHD)

Zainstalowanie monitoringu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz posesji (np. wzdłuż ogrodzenia, w ogrodzie, przy bramie wejściowej) generuje wysoki koszt całej inwestycji. System analogowy jest zdecydowanie tańszy, dlatego można rozlokować go w większej liczbie miejsc, jeżeli jednak ważna jest wysoka rozdzielczość rejestrowanego obrazu, lepszym rozwiązaniem będzie sprzęt cyfrowy. Ponadto kamery w technologii AHD mogą być wyposażone w czujniki połączone ze smartfonem, wysyłające powiadomienia za każdym razem, gdy w domu zostanie wykryty jakikolwiek ruch.

Technologia analogowa przesyła obraz z opóźnieniem (nawet kilkuminutowym), przez co może nie sprawdzić się w sytuacji, gdy niezbędne jest monitorowanie posesji na odległość w czasie rzeczywistym. Jest to jednak doskonałe rozwiązanie, gdy ważne jest, by kamery znajdowały się w wielu miejscach, a koszt całości inwestycji monitoringowe ma być względnie niski.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.