Umiejętności i osiągnięcia w CV – Jak o nich pisać?

Umiejętności i osiągnięcia w CV – Jak o nich pisać?

W starym modelu CV umiejętności były zamieszczane prawie na samym końcu. Czy warto jest zamieścić opis umiejętności i osiągnięć w swoim CV? Kiedy warto o nich pisać? Jak wybrać, o których napisać, a które lepiej pominąć? Czym się kierować, wpisując umiejętności i osiągnięcia do swojego życiorysu zawodowego?

 

Opisy umiejętności w CV oraz osiągnięć są niemalże zawsze potrzebne, a jeśli nie, to chociaż przydatne. Stanowią dodatkowe źródło informacji o potencjalnym pracowniku dla osoby przeprowadzającej rekrutację. Na podstawie zamieszczonych w tej sekcji informacji, rekruter dokonuje oceny pracownika i sprawdza, jak dużo mógłby wnieść do firmy. Warto również skorzystać z kreatora CV [https://adconnect.pl/kreator-cv] i znajdującego się w nim gotowego szablonu, który pomoże Ci w profesjonalny sposób uwydatnić swoje umiejętności.

 

Czego nie należy umieszczać w opisie umiejętności?

 

Niezalecane jest zamieszczanie umiejętności miękkich, takich jak punktualność czy kreatywność albo umiejętności pracy w zespole. Nawet, jeśli w wymaganiach w treści ogłoszenia zatrudniającego są one wymienione, większość kandydatów aplikujących na te stanowisko będzie posiadało takie umiejętności. Należy również wspomnieć, że ocena umiejętności miękkich jest trudna – jeśli dokonamy błędnej oceny, podczas rozmowy kwalifikacyjnej może nam to zostać zarzucone. Dlatego też należy być ostrożnym. Zamiast tego, znacznie więcej zyskamy zamieszczając stwierdzenia oparte na faktach – zwłaszcza, jeśli posiadamy poświadczenia, certyfikaty, referencje lub inne dokumenty potwierdzające nasze osiągnięcia.

 

Dostosuj umiejętności w CV do poszukiwanych przez pracodawcę

 

Aplikujesz na stanowisko pracownika działu sprzedaży, a może na redaktora naczelnego portalu internetowego? Warto zapoznać się z listą wymagań oraz oczekiwań dla idealnego kandydata na określone stanowisko. Jeśli nie znajdziesz potrzebnych informacji w ogłoszeniu, poszukaj podobnych. Możesz również korzystać z serwisów anglojęzycznych lub innych zagranicznych – zwłaszcza w przypadku, kiedy stanowisko, na które aplikujesz nie jest jeszcze zbyt powszechne. Pamiętaj, żeby unikać zamieszczania umiejętności zbędnych na określone stanowisko, tak jak – jeśli masz zajmować się obsługą Klienta, ale tylko w języku angielskim, rosyjski możesz pominąć – zwłaszcza, jeśli jest na poziomie podstawowym. Tak samo, jeśli posiadasz aktualną książeczkę sanepidu czy posiadasz uprawnienia do prowadzenia zajęć z osobami niepełnosprawnymi, w przypadku pracownika działu sprzedaży nie będą one potrzebne. Dlatego też przeglądając wymagania na dane stanowisko, upewnij się, że wpiszesz tylko te umiejętności, które pomogą Ci pokazać, że pracodawca zyska same korzyści zatrudniając Cię na tym stanowisku.

 

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.