Jakie nietypowe hobby mają Polacy?

Wielu z nas może pochwalić się ciekawymi kolekcjami. Jedni zbierają książki czy kolekcjonerskie edycje gier komputerowych, inni z kolei lubią zbierać pocztówki lub znaczki. Jednak w ostatnich latach bardzo duże zainteresowanie zyskało jeszcze jedno hobby – numizmatyka.

Wielu kolekcjonerów może pochwalić się wspaniałymi zbiorami, które również prezentują sobą sporą wartość. Badanie „Kolekcjonera portret własny” wykazało, że aż 80% z kolekcjonerów nigdy nie sprzedało żadnego ze zdobytych przez siebie okazów. Z kolei blisko połowa, a dokładnie aż 48% z nich poświęciło swojemu hobby przeszło 10 lat, a 37% powyżej 15 lat. Typowy kolekcjoner ma też ponad 55 lat, a w swoim zbiorze posiada przedmioty o wartości ponad 5 tysięcy złotych.

Współcześni kolekcjonerzy monet najczęściej decydują się na ich zakup jako lokata pieniędzy. Rzeczywiście, to obecnie bardzo dobry wybór, jako że ceny kruszców takich jak złoto oraz srebro idą stale w górę. W ten sposób wartość monet, a także medali, czyli numizmatów, które nie mają wybitego nominału, nie spadnie nigdy poniżej wartości kruszcu. Z tego też powodu medale i monety mogą być pomysłem na prezent dla innej osoby.

Oczywiście, takie wyjątkowe hobby może koncentrować się nie tylko na kwestiach wartości kruszcu, ale również na samej wartości moment wynikającej z ich rzadkości oraz estetyki. Tutaj szczególnie dobrym wyborem są monety sprzed lat, które wydane były przed II wojną światową, a także monety wydawane w ostatnich latach przez Narodowy Bank Polski, których wartość rośnie z roku na rok.

Jeżeli chcesz rozpocząć kolekcję, wiele ciekawych numizmatów prezentuje Skarbnica Narodowa (skarbnicanarodowa.pl). W jej ofercie można znaleźć tak ciekawe medale jak Denar Mieszka I – pierwszą polską monetę pierwszego katolickiego władcy Polski, medale prezentujące znaki zodiaku czy całe kolekcje, na przykład Ojców Polskiej Niepodległości. Z pełną ofertą można zapoznać się już teraz pod adresem skarbnicanarodowa.pl, gdzie także można też wygodnie zrobić zakupy.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.