Dlaczego w przypadku zgubienia dowodu należy to bezzwłocznie zgłosić?

Czasem nasze roztargnienie, albo splot niekontrolowanych zdarzeń jest przyczyną zgubienia dokumentów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, iż utrata dowodu osobistego może być przyczyną poważnych konsekwencji prawnych. Każdy dokument, który posiada nasze zdjęcie i dane, w tym także adres zameldowania i pesel może przyczynić się do zaciągnięcia w naszym imieniu przez osoby trzecie zobowiązania bankowego.

Możemy stać się również ofiarą przestępstwa gospodarczego. Dokumentem, jakim w większości się posługujemy jest dowód osobisty. Mamy na nim wszystkie te dane, które potrzebne są na przykład do zaciągnięcia pożyczki przez Internet. Jeśli zgubiłeś ten dokument natychmiast zgłoś jego zaginięcie w banku. Pracownicy placówki natychmiast zaznaczą jego zgubienie, a Ciebie uchronić to może przed niechcianymi skutkami spłacania niezaciągniętego przez siebie zobowiązania. Często nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji utraty dokumentu. Zwróćmy jednak uwagę na przykład na instytucje poza bankowe, które zajmują się pożyczaniem pieniędzy. Jedną z takich firm, jest kredytok.pl. Po wejściu na stronę internetową dostaniemy do wypełnienia formularz pożyczki. Zobacz jakie trzeba wpisać dane. Tak, to wszystkie informacje jakie widnieją na dowodzie osobistym. W momencie kiedy nasz dokument trafia w niepowołane ręce, osoba trzecia zaciąga w naszym imieniu zobowiązanie, które my jako właściciele tych danych będziemy musieli spłacić. Poza tym najczęściej pożyczona gotówka trafia bezpośrednio na konto, więc o całym zajściu dopiero dowiemy się wówczas gdy zaczną do nas przychodzić monity dotyczące braku terminowej spłaty. Pamiętaj, że pomysłowość przestępców nie zna granic, dlatego ochronienie się przed powyższymi sytuacjami może być trudne, ale musimy pamiętać o wszelkich środkach ostrożności. Jest jeszcze jedna rada którą warto zapamiętać na wszelki wypadek gdy stracimy dokument tożsamości. Warto skontaktować się z Biurem Informacji Kredytowej i poprosić o bezpłatny raport historii kredytowej. Wówczas dostaniemy wykaz wszystkich zobowiązań i będziemy mogli porównać je z faktycznymi kredytami czy pożyczkami, które zaciągnęliśmy jako właściciele naszego dowodu osobistego.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.