Czy nadal opłaca się inwestować w złoto?

Inwestorzy mogą inwestować w złoto poprzez exchange-traded funds (ETFs), kupując akcje spółek wydobywających złoto i spółek stowarzyszonych, a także kupując fizyczny produkt. Inwestorzy ci mają tak wiele powodów do inwestowania w metal, jak wiele jest metod dokonywania tych inwestycji.

Niektórzy twierdzą, że złoto jest barbarzyńskim reliktem, który nie posiada już walorów monetarnych z przeszłości. W nowoczesnym środowisku gospodarczym papierowa waluta jest pieniądzem z wyboru. Twierdzą oni, że jedyną zaletą złota jest fakt, że jest ono materiałem wykorzystywanym w jubilerstwie. Na drugim końcu spektrum znajdują się ci, którzy twierdzą, że złoto jest aktywem posiadającym różne wewnętrzne cechy, które czynią je wyjątkowym i niezbędnym dla inwestorów, by posiadać je w swoich portfelach.

KLUCZOWE WNIOSKI

 • Goldbugi często zachęcają inwestorów do posiadania tego metalu szlachetnego jako części zdywersyfikowanego, długoterminowego portfela inwestycyjnego.
 • Złoto jest postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją i przechowywanie wartości na dobre i na złe.
 • Posiadanie złota wiąże się jednak z unikalnymi kosztami i ryzykiem, a dane pokazują, że historycznie złoto zawodziło w kilku swoich rzekomych zaletach.

Złoto we współczesnej gospodarce

Mimo, że złoto nie stanowi już oparcia dla dolara amerykańskiego (ani dla innych światowych walut), wciąż ma duże znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Nadal jest ważne dla globalnej gospodarki. Aby to potwierdzić, nie trzeba szukać dalej niż w bilansach banków centralnych i innych organizacji finansowych, takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Obecnie organizacje te są odpowiedzialne za posiadanie prawie jednej piątej światowej podaży złota. Co więcej, kilka banków centralnych powiększyło swoje obecne rezerwy złota, odzwierciedlając obawy o długoterminową sytuację gospodarki światowej.

Różne sposoby posiadania złota

Jedną z głównych różnic między inwestowaniem w złoto kilkaset lat temu a dziś jest to, że istnieje o wiele więcej opcji inwestycyjnych, takich jak:

 • Kontrakty terminowe na złoto
 • Złote Monety
 • Złote spółki
 • Fundusze wspólnego inwestowania w złoto
 • Złoto kruszcowe
 • Złota biżuteria

Ogólnie rzecz biorąc, inwestorzy chcący bezpośrednio zainwestować w złoto mają trzy możliwości: mogą nabyć fizyczne aktywa, mogą nabyć udziały w funduszu inwestycyjnym lub funduszu typu ETF (exchange-traded fund), który replikuje cenę złota, lub mogą handlować kontraktami terminowymi i opcjami na rynku towarowym. Przeciętni inwestorzy mogą na przykład kupować złote monety, podczas gdy zaawansowani inwestorzy wdrażają strategie wykorzystujące opcje na kontrakty terminowe na złoto.

NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI

 • Istnieje kilka sposobów na inwestowanie w złoto: kupno samego metalu, kupno funduszy złota lub kupno opcji na złoto.
 • Inwestowanie w złoto dla osób indywidualnych przybiera formę złotych sztabek lub monet.
 • Fundusze inwestycyjne i exchange-traded funds, które inwestują w metal szlachetny lub akcje spółek wydobywczych, oferują bardziej płynny i tani sposób inwestowania.
 • Bardziej zaawansowani inwestorzy mogą handlować kontraktami terminowymi na złoto lub opcjami terminowymi.

Podsumowanie

Każda inwestycja ma zarówno wady, jak i zalety. Jeśli jesteś przeciwnikiem posiadania fizycznego złota, kupno udziałów w spółkach wydobywających złoto może być bezpieczniejszą alternatywą. Jeśli wierzysz, że złoto może być bezpiecznym zabezpieczeniem przed inflacją, inwestowanie w monety, kruszce lub biżuterię to ścieżki, którymi możesz podążać w kierunku opartego na złocie dobrobytu. Wreszcie, jeśli Twoim głównym zainteresowaniem jest wykorzystanie dźwigni finansowej do czerpania zysków z rosnących cen złota, rynek kontraktów terminowych może być Twoim rozwiązaniem, ale pamiętaj, że istnieje spore ryzyko związane z posiadaniem jakichkolwiek aktywów opartych na dźwigni finansowej. Jeśli szukasz złota inwestycyjnego dostępnego od ręki to sprawdź ofertę na https://mennica-krakowska.pl/6-zloto.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.