Netia jest obecnie jednym z najważniejszych dostawców usług telekomunikacyjnych w Polsce. Obecnie planowana jest jej gruntowna modernizacja, dzięki której w ciągu kilku lat ma ona posiadać najnowocześniejszą infrastrukturę tego typu w Polsce i być może jedną z najnowocześniejszych w całej Europie. Zarząd spółki utrzymuje, że zamierza tym krokiem rzucić poważne wyzwanie swoim największym konkurentom na rynku i przebić ich jakością oferowanych przez siebie usług. Czy osoby korzystające z takich technologii już teraz powinny szykować się na wielkie zmiany?
Wielki plan modernizacji przygotowany przez Netię ma być zrealizowany w latach 2016 – 2020. Firma zapowiedziała, że przeznaczy na jego wykonanie niemałą sumę: blisko 420 mln zł. Zarządowi firmy nie można odmówić szczerości i uczciwości co do oceny swojej sytuacji. Na niedawnej konferencji prasowej jego przedstawiciele sami przyznali, że cała sieć infrastruktury prowadzonej przez firmę w chwili obecnej nie jest w najlepszym stanie, przez co taka gruntowna modernizacja jest konieczna. Celem nie jest jednak jedynie dogonienie pod względem jakości oferowanych usług swoich konkurentów, ale całkowite ich przebicie i wprowadzenie w tej dziedzinie zupełnie nowej jakości na polskim rynku.
Netia na ten moment ocenia, że jedynie 44% całej jej infrastruktury jest w stanie zaspokoić potrzeby klientów. Już teraz nie jest to najwyższy wskaźnik, a należy pamiętać, że wymagania na rynku stale rosną – w ciągu kilku lat Netii grozi zatem całkowite pozostanie w tyle i wypadnięcie z gry. Jednym z głównych celów wielkiego planu modernizacji infrastruktury tego dostawy jest to, aby w ciągu kilku lat każdy klient Netii otrzymał dostęp do łącza minimum 30 Mb/s. Operator za główny cel stawia sobie też wdrażanie technologii FTTH oraz FTTB, na których zamierza niejako zbudować przyszły kształt swojej działalności.
Zarząd podkreśla, że pierwszym krokiem w realizacji tego wielkiego planu jest samo przygotowanie się do wdrażania kolejnych inwestycji. Będą one realizowane stopniowo, nie oznacza to zatem, że na efekty tych zmian mamy czekać cztery lata – z roku na rok oferta dostawcy ma się poszerzać, a poziom jego usług rosnąć. Jednym z głównych celów planu – trzeba przyznać, bardzo ambitnym – jest to, aby maksymalnie w roku 2020 wszystkie gospodarstwa domowe korzystające z usług Netii miały dostęp do łącza światłowodowego o prędkości nawet 1 Gb/s. Na realne zmiany trzeba oczywiście nieco poczekać.
Jak powiedzieliśmy, poprawa jakości usług będzie widoczna z roku na rok, ale tak potężnej modernizacji nie dokonuje się przecież w ciągu jednego dnia. Pierwsze korzyści wynikające z wdrażanych inwestycji klienci zobaczą już w roku 2017. Jak przyznaje jednak sam zarząd Netii, realne zmiany wynikające ze zrealizowania do 2020 roku wszystkich projektów będzie można ocenić dopiero w dłuższej, przynajmniej dziesięcioletniej perspektywie. Ze zmian skorzystają oczywiście nie tylko sami użytkownicy internetu. Bardzo pozytywnie mają one wpłynąć na poziom usług związanych z dostępem do telewizji.
Warto zauważyć, że póki co – pomimo tych zmian – oferta Netii nie będzie raczej pojawiała się w tych miejscach, w których obecnie nie jest dostępna. Głównym celem całego tego planu jest bowiem zmodernizowanie istniejącej już infrastruktury, nie zaś rozbudowywanie jej i docieranie do miejsc, w których nie można jeszcze korzystać z jej oferty. Trudno jednak dziwić się takiemu podejściu. Zupełnie nowe inwestycje tego typu zwracają się dopiero po kilku latach, dla Netii nie ma zatem sensu budowanie nowej infrastruktury w momencie, kiedy ta używana obecnie wymaga gruntownej modernizacji.
Polecamy
Najnowsze
Sztuczna trawa na boisko – nowoczesne rozwiązanie dla sportu
W ostatnich latach sztuczna trawa stała się jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych na boiskach sportowych. Choć jeszcze niedawno... [...]
Komentarze (0)