W branży budowlanej, zwłaszcza w drogownictwie, kruszywa stanowią ogromnie ważny element. Dzięki nim możliwe jest przygotowanie na miejscu różnych mieszanek budowlanych, między innymi takich jak beton. Za ich pomocą można wykonywać różne warstwy dróg: Dd podbudowy, poprzez warstwę pośrednią, aż do ścieralnej. W dzisiejszym poradniku sprawdzamy w jaki sposób kruszywa powinny być transportowane.
Przewóz materiałów sypkich
Transport kruszyw najczęściej wykonywany jest za pomocą tak zwanych wywrotek. Są to pojazdy ciężarowe z umieszczonym z tyłu kiprem, który posiada siłownik do unoszenia. W ten sposób kierowca może wysypać zawartość nawet bez wysiadania z kabiny. Trzeba jednak pamiętać, że kruszywa zaliczane są przez przepisy drogowe do materiałów sypkich, a ich przewóz jest objęty różnymi obostrzeniami. Transport kruszywa drogowego musi być przeprowadzany w taki sposób, by ładunek nie uległ przypadkowemu wysypaniu podczas jazdy. Dlatego też górną, otwartą część kipra, po załadunku należy przykryć za pomocą płachty brezentowej. Kierowca nie może o tym zapomnieć, inaczej naraża się na spory mandat.
Rozmieszczenie ładunku
Kierowca podczas załadunku wywrotki powinien cały czas sprawdzać, czy kiper jest równo wypełniony. W tym celu należy wejść na pojazd i dokonać wizualnej oceny rozmieszczenia. Jeżeli kruszywo rozłożyło się nierównomiernie po załadowaniu przez koparkę, należy poprosić operatora o rozgarnięcie go za pomocą łyżki. Nie można też pozwolić na to, by ilość zabieranego materiału przekroczyła dopuszczalną masę załadowczą ciężarówki. Transport kruszywa drogowego jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem i powinni go wykonywać tylko kierowcy, którzy znają się dobrze na swoim fachu. Przy nieprawidłowo rozłożonym ładunku, zbyt szybkiej jeździe w zakrętach oraz ostrym hamowaniu, można nawet doprowadzić do wywrócenia się pojazdu.
Mamy nadzieję, że dobrze wyjaśniliśmy kwestię przewozu materiałów sypkich. Trzeba zapamiętać o konieczności stosowania się do przepisów, a więc przede wszystkim przykrywania kipra na czas jazdy. Prowadząc transport kruszywa drogowego nie można też pozwolić sobie na przeładowanie pojazdu, a ładunek należy równo rozmieścić. Kierowca natomiast powinien być osobą rozsądną i doświadczoną, stroniącą od brawurowej jazdy.
Zobacz również
Polecamy
Najnowsze
Sztuczna trawa na boisko – nowoczesne rozwiązanie dla sportu
W ostatnich latach sztuczna trawa stała się jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych na boiskach sportowych. Choć jeszcze niedawno... [...]
Komentarze (0)