Najbardziej opłacalne kierunki studiów

Choć ukończenie studiów nie gwarantuje znalezienia dobrze płatnej pracy, to jednak zdecydowanie dyplomy z niektórych kierunków pomagają uchylić drzwi do wielu firm. Dla pracodawcy wykształcenie to oczywiście tylko jeden z elementów, na który zwraca uwagę. Oprócz tego liczą się dodatkowe kursy, doświadczenie i analityczne myślenie. My jednak przyjrzymy się dzisiaj najbardziej opłacanym kierunkom studiów, ponieważ wydaje się to być kwestia absolutnie podstawowa.

Programista zawsze znajdzie pracę

Obecnie rynek programistów jest coraz bardziej chłonny, jednak należy zauważyć, że najlepiej zarabiają twórcy aplikacji, sklepów internetowych, a także specjalistycznego oprogramowania. Dobry programista z kilkuletnim doświadczeniem jest w stanie zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Zwykle jednak początek kariery wiążę się z niskopłatnym stażem. Studia są w tym przypadku oczywiście jedynie początkiem drogi, ponieważ języki programowania i wymagania rynku ciągle ewoluują. Izabela Foltyn - specjalistka z portalu www.praca-ustron.pl przekonuje jednak, że osoby, które znają kilka języków programowania  nie będą narzekały w przyszłości na brak ofert pracy.

Jakie języki obecnie są najbardziej opłacalne? Oczywiście jest nimi Java, Python i PHP. Równie dobrz zarabiają twórcy aplikacji mobilnych na Androida czy iOS.

Marketing ukierunkowany na e-commerce

Studiowanie marketingu w niektórych przypadkach może być również bardzo opłacalne. Ważne jednak jest to, by skupić się na tych jego gałęziach, które wiążą się z Internetem. Obecnie większość firm nie tylko prowadzi sprzedaż na swoich stronach internetowych, lecz również uruchamia kanały reklamowe w mediach społecznościowych czy sieciach afiliacyjnych. Jeśli potrafisz zadbać o rozpoznawalność marki i zwiększasz sprzedaż, to Twoja wypłata na tym stanowisku może przekroczyć wypłatę doświadczonych programistów. Warto jednak pamiętać, że początki w tej branży również bywają ciężkie, a same studia nie są tu na pewno wystarczające. Niezbędne jest ciągłe śledzenie zmian w branży i ciągłe weryfikowanie swoich strategii.

e-commerce

Czy znajdziesz pracę po studiach humanistycznych

Jeśli kiedyś słyszeliście, że humanista nie jest w stanie utrzymać rodziny, to na pewno teraz musicie zweryfikować swoje tę wiedzę. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki humanista i z jakim doświadczeniem, jednak coraz częściej filolodzy i kulturoznawcy świetnie odnajdują się w kreatywnej pracy w agencjach reklamowych. Jeśli więc wyniosłeś ze studiów świetny warsztat copywriterski i masz głowę pełną pomysłów, to kariera w branży reklamy stoi przed Tobą otworem. Dobrze zarabiają ponadto filolodzy języków skandynawskich i azjatyckich. Bardzo dobrze na rynku radzą sobie również absolwenci public relations.

Tradycyjnie opłacalne kierunki studiów

W dalszym ciągu prawo i medycyna są opłacalnymi kierunkami studiów. To nie tylko trudne studia, ale również specjalizacje i aplikacje, które ciągną się latami. Należy zauważyć, że to również kierunki bardzo oblegane. Na jedno miejsce może przypadać nawet kilkudziesięciu kandydatów. Wysoko plasują się również finanse i rachunkowość. W dalszym ciągu na rynku jest sporo miejsca dla zdolnych analityków giełdowych, kredytowych i ubezpieczeniowych.

Jakie umiejętności liczą się na rynku pracy?

Pracodawcy często zwracają również uwagę nie tylko na twardą wiedzę, lecz również na umiejętności miękkie. W nowoczesnych firmach na pewno poza doświadczeniem liczy się dobre gospodarowanie czasem, odporność na stres, a także gotowość do uczenia się nowych umiejętności. Osoby wkraczające na rynek pracy muszą mieć bowiem świadomość, że czasy się zmieniły i brak zawodowego rozwoju w wielu przypadkach nie będzie skutkował jedynie brakiem podwyżek, lecz również samej pracy. 

Czy można wskazać kierunki studiów, które są obecnie nie opłacalne? Wydaje się, że nie, ponieważ wiele zależy od samego pracownika i jego otwartości na naukę. Jeśli szybko się uczy i zdobywać nowe kwalifikacje.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
xinfi.com.pl

E-mail: serwis@xinfi.com.pl

Informacje z kraju i ze świata. Inwestycje, innowacje. Bądź z nami na bieżąco. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z naszym serwisem, skontaktuj się przez formularz kontaktowy widoczny na stronie.